YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arsalar peşkeş mi çekildi?
Eskişehir'deki arsaların köylüler yerine bazı bürokratlar, iş adamları gibi kişilere peşkeş çekildiği iddia ediliyor
Arsalar peşkeş mi çekildi?
05 Kasım 2010 / 17:40 Güncelleme: 05 Kasım 2010 / 17:41

Eskişehir İl Genel Meclisİ tarafından oluşturulan iki komisyonun üyeleri, yoksul köylüler yerine bazı bürokratlar, iş adamları, bir spor kulübünün başkanı ve akademisyenlere, sadece tapu harcı karşılığı verildiği iddia edilen arsaların bulunduğu merkeze bağlı Sarısungur köyünde incelemelerde bulundu.

İçişleri ve Çeşitli İşler ile İmar ve Bayındırlık Komisyonlarının üyeleri Sarısungur Göleti kenarındaki usulsüz arsa devrinin yapıldığı bölgede olan Sarısungur köyü Muhtarı Muharrem Önlü'den konuyla ilgili bilgi aldı.

İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonu Başkanı Harun Çetintürk, yaptığı konuşmada, Köy Kanununa göre, bu arsaların alınabilmesi için 5 yıl köyde ikamet zorunluluğunun bulunduğunu söyledi.

Çetintürk, şöyle konuştu:

''Burası Eskişehir'in su sorununu karşılamak için yapılan bir su havzası. Bu göletin çevresinde yapılanmaya izin verilmemesi için çalışacağız. Haksız şekilde sahip olunan arsalardan üzerlerine bina yapılmayanların Hazine'ye iadesini sağlayacağız. Arsalar üzerine ruhsatsız yapı inşa edenler var. Bu yapıların da yıkılması yönünde çalışmalarımız olacak. Başka köyleri de araştıracağız. Suçlular adalet önünde hesap verecek.''


MUHTAR: YASAYI BİLMİYORDUM


Sarısungur köyü muhtarı Muharrem Önlü ise söz konusu arsaların, geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren önceki muhtar tarafından satışa çıkarıldığını iddia etti.

Söz konusu 177 parsel arsanın satışının kendi döneminde, 2004'te gerçekleştiğini anlatan Önlü, şunları bildirdi:

''Arsalar benden önceki muhtar tarafından satışa çıkarılmıştı. Eskişehir İl Özel İdaresine listeyi götürdük. Listedeki kişilerin Köy Kanunu'ndaki kriterlere uygun olup olmadığı sorulmadı, en ufak belge istenmedi. Diğer köylere uygulanan prosedür neyse onu uyguladık. Bu şekilde arsa satışı gerçekleşti. Arsalar satıldığında 1 aylık muhtardım, yasayı bilmiyordum. Zaten olay yargıya intikal etmiş durumda, tüm belgeleri sunacağım. Suçlu varsa ortaya çıkacak, benim tek isteğim bütün köyler incelensin.''

Bu arada Araştırma Komisyonu üyeleri, yaptıkları inceleme sonunda satılan arsa sahiplerinden 56 kişinin Sarısungur köyü nüfusuna kayıtlı olmadığını saptadıklarını belirtti.

Köy muhtarı Önlü ise buradan arazi alan kişilerden köy nüfusuna kayıtlı olmayanların sayısının 56 değil 33 olduğunu öne sürdü.

Büyükşehir Belediyesince 5 yıl önce yaptırılan Sarısungur Göleti'nin yakınındaki arazilerin yoksul köylüler yerine bazı bürokratlar, iş adamları, bir spor kulübünün başkanı ve akademisyenlere, sadece tapu harcı karşılığı verildiği iddia edilmişti.

Vali Mehmet Kılıçlar da iddiaları araştırması için bir vali yardımcısını görevlendirmişti.
 AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler