YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arkadaşlarından Ali İsmail’e vefa!
Arkadaşlarından Ali İsmail’e vefa!
30 Kasım 2013 19:10
Eskişehir’de Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın arkadaşları tarafından yapılan heykeli yoğun katılımla açıldı.

Anadolu Üniversitesi öğrencisi 19 yaşındaki Ali İsmail Kormaz Eskişehir’de katıldığı Gezi Parkı olaylarında darp edilmişti, hastanede hayatını kaybetmişti. Korkmaz’ın adını yaşatmak için yapılan heykel Espark Alışveriş Merkezi (AVM) önünde açıldı. Açılışı öncesinde Açık Öğretim Fakültesi önünde toplanan bir grup öğrenci Espark AVM yan tarafında bulunan konserin gerçekleşeceği alana yürüdü. Yüzlerce kişinin katıldığı etkinlikte önce bir grup konser verdi. Konserde ‘Ali’ şarkısını seslendiren grup, gelen katılımcıları gözyaşına boğdu. Konser sonrasında heykel açılış törenin katılmak üzere Gezi Parkı olayında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Avalıtaş gelen misafirlere birlik çağrısında bulundu.

Korkmaz’ın abisi Gürkan Korkmaz, yeni bir oğlunun olduğunu ve adı Ali Yusuf koyduklarını söyledi. Korkmaz, “Biz bir kardeş ve evlat kaybettik. Ama görüyoruz ki binlerce, milyonlarca kardeş ve evlat kazandık. İyi ki varsınız. Ali İsmail bir facebook sayfasına yazdığı bir yazıda ‘önemli olan sırtını değil, arkadaşının sırtını kollamaktır’ demişti. Ali İsmail o gün arkadaşlarının sırtını kollamak için koşuyordu. Şimdi de görüyorum ki Ali’nin sırtını koruyan bir sürü dostu var. Zamanı geri çevirsek, Ali’ye girme o sokağa desek bizi dinlemez gene girerdi” dedi.

Konuşma sonrasında açılışa geçildi. Açılışta Ali İsmail Korkmaz’ın anne babasının yanı sıra yakınları gözyaşlarına hakim olamadı. Ağabey Korkmaz, Ali’nin bir fotoğrafını göstererek, 2012 yılında okul kaydına geldiğine çekindiğini belirterek, fotoğrafın çekildiği yere bir yıl sonra Ali’nin heykelinin dikildiğini söyledi.

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ise, “Ali İsmail Korkmaz Eskişehir’e severek gelmişti. Ona bir gün heykelin yapılacak deseydik, bize gülerdi. Ama maalesef 19 yaşında heykeli dikildi. Çok acı bir şekilde aldılar Alişimi" dedi.

Açılışa, ailenin ve yakınlarının yanı sıra Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt da katıldı.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler