YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anzaklar ikinci kez atalarını anacak
Anzaklar ikinci kez atalarını anacak
05 Ağustos 2015 16:12
Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıl dönümü nedeniyle Anzaklar bu yıl ikinci kez atalarını anacak.

6-8 Ağustos tarihlerinde yapılacak törenlere, yoğunluk nedeniyle 25 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen Anzak törenlerine katılamayan Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları katılacak. Bu yıl yoğunluk nedeniyle 100. Yıl törenlerine katılamayan Avustralya ve Yeni Zelandalılar için ikinci kez tören düzenlenecek. Gelibolu Yarımadası’ndaki ilk tören, 6 Ağustos günü (yarın) 57. Alay Şehitliği'nde düzenlenecek.

Buradaki tören, Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove’un isteği üzerine, Türk askerine duyulan saygıyı ifade etmek amacıyla yapılacak. Törene, Genel Vali Cosgrove, Avustralya Kara Kuvvetleri Komutanı Angus Campbell ile Çanakkale Valisi Ahmet Çınar katılacak.

Bu törenin ardından Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove, Avustralya Kara Kuvvetleri Komutanı Angus Campbell ile Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen üst düzey yetkililerin katılımıyla Anzak Koyu’nda saygı töreni yapacak. Bu tören, basına kapalı gerçekleştirilecek.

Akşam saat 17.00’de, Avustralya vatandaşlarının katılımıyla, Lone Pine Anıtı’nda tören gerçekleşecek. 8 Ağustos Cumartesi günü ise Yeni Zelanda vatandaşları için saat 17.00’de Conkbayırı’ndaki Yeni Zelanda Anıtı önünde bir tören gerçekleştirilecek. 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler