YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antalya’da yağmur duasına çıktılar
Antalya’da yağmur duasına çıktılar
11 Ocak 2014 19:52
Ülke genelinde olduğu gibi Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde de kış mevsiminin kurak geçmesi çiftçileri endişelendiriyor.

Yaklaşık 8 aydan bu yana yağmur ve Toros dağlarına kar yağmayan Gazipaşa’da hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde olması üzerine üreticiler çareyi yağmur duasına çıkmakta buldu. Cebeli Tepesi mevkinde bir araya gelen üreticiler, yağmur yağması için önce dua etti.

Çaylar kurudu

Yağmur duasına vatandaşlarla birlikte Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Mustafa Cılız da katıldı. Yağmur ve derelerin su kaynağı olan Toros dağlarına kar yağması için dua ettiklerini belirten Cılız, son yılların en kurak mevsimini geçirdiklerini söyledi. Cılız, "Her canlının suya ihtiyacı var. Gazipaşa’ya 8 aydan bu yana toprağı doyuran bir yağmur yağmadı. Çaylarımız tamamen kurudu. Eskiden çaydan köprü olmazsa geçemezdik. Ama bu yıl su olmadığı için ayakkabı ile çaydan geçebiliyoruz. Yaşadığımız bu kuraklık ilçemiz için büyük bir tehlike. Biz de hocalarımız, vatandaşlarımızla birlikte yağmur ve karın yağması için dua ediyoruz. Allah’tan yağmur ve kar yağmasını diledik. Yaylalarda hiç kar yok. Çiftçilerimiz susuzluktan ekinlerini ekemedi, eken çiftçilerimiz de gübre atamadı. Umudumuz yağmur ve en önemlisi yüksek kesimlere kar yağması. Yağmur suyunun bugünden sonra çok faydasının olacağını düşünmüyorum. Kar yağması lazım. İlçenin bütün akarsularının kaynağı, Toroslara yağan kardır. Her yıl bu mevsimde Toroslarda 2-3 metre kar olurdu ama bakın şu an hiç kar yok. Bütün ilçe halkımızın dua etmesini istiyoruz” dedi.

Allah'tan yağmur bekliyoruz

Çiftçi Salim Şaşmaz ise, "İlçemize 7-8 aydan bu yana yağmur yağmıyor. Halkımız, arkadaşlarımızla birlikte yağmur duasına geldik. Çaylarımız, dereleriniz kurudu. Çiftçiler olarak sondaj suyu kullanmak zorundayız. Sondajda 100 metrenin altına indi. Yaylalarımıza kar yağmadı. İlçe merkezine yağmur yağmadı. Gazipaşa’nın su deposu yaylalara yağan kardır. İnşallah yağmur bekliyoruz. Muz üreticileri halen kuyu suyu ile muzlarını sulayabiliyor. Bu çok büyük bir maliyet. Ekin eken çiftçilerimiz ancak tohumu attı fakat gübresini atamadı. Sıkıntımız büyük, Allah’tan yağmur bekliyoruz" diye konuştu.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler