YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antalya'da gemi battı!
Antalya'da gemi battı!
23 Haziran 2013 09:43
Antalya’nın Kumluca ilçesi 25 mil açıklarında 11 mürettebatın bulunduğu Tayyar Şenkaya adlı kuru yük gemisi ambar kısmından su alarak battı.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul'dan Mersin'e gitmek üzere hareket eden rulo saç yüklü 'Tayyar Şenkaya 1' adlı kargo gemisi, sabaha karşı saat 04.30'te gemi kaptanı 2 nolu ambardan su almaya başladıklarını ve acil yardım beklediklerini anons etti. Kumluca’nın Mavikent Beldesi Bozburun Mevkii 25 mil açıkta olan gemi ambar bölümünden su alarak batmaya başladı. Bu sırada gemi kaptanı telsiz anonsu ile 11 mürettebatın kendilerini kurtarmak için suya atladığını duyurdu.

Anonsun ardından, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı Türk Radyo'ya bildirilen bu anonsun ardından açıktaki tüm gemilere kurtarma çağrısı yapılarak batmaya başlayan geminin koordinatları bildirildi. Türk Radyo'nun bu anonsunun ardından verilen koordinatlarla Sahil Güvenlik botları, Antalya'dan harekete geçti.

Bu sırada Kumluca açıklarında bulunan Malta bayraklı 'Gabustan' isimli akaryakıt gemisi, Finike açıklarında bulunan 'Akar' isimli bir başka gemi ile Antalya açıklarında bulunan 'Cumhuriyet' isimli savaş gemisi de su alan 'Tayyar Şenkaya 1'e doğru hareket etti.

Acil yardım anonsunun üzerinden 1 saat geçtikten sonra 'Gabustan' isimli akaryakıt gemisi, su alarak batmaya başlayan gemiye yaklaştı ve can yelekleriyle suda kurtarılmayı bekleyen 11 mürettebatı saat 05.30 sıralarında aldı.

Bölgeye hareket eden diğer iki gemi ise Gabustan'ın mürettebatı kurtarmasının ardından kendi rotalarına devam etti. Saat 06.00 sıralarında ise 'Tayyar Şenkaya 1' adlı kargo gemisi, tamamen sulara gömüldü.

Sahil Güvenlik botuna alınan mürettebat Finike limanına çıkartıldı. Limanda sağlık kontrolünden geçirilen mürettebatın ifadesinin alınması için Adliye ye götürüldüğü belirtildi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler