YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antalya Valisi Türker: 'Ruslar da Antalya'dan vazgeçemez'
Antalya Valisi Türker: 'Ruslar da Antalya'dan vazgeçemez'
02 Aralık 2015 16:12
Antalya Valisi Türker, "20-25 yılda ördüğümüz bir ilişki düzeninin bir anda yok olması pek mümkün değil. Yani Ruslar da Türklerden vazgeçemez, Antalya'dan vazgeçemez" dedi.

Antalya Valisi Muammer Türker, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin bir anda yok olmasının beklenmemesi gerektiğini belirterek, "20-25 yılda ördüğümüz bir ilişki düzeninin bir anda yok olması pek mümkün değil. Yani Ruslar da Türklerden vazgeçemez, Antalya'dan vazgeçemez" dedi.

Türkiye'nin bugün karşılaştığı sorunların, içinde bulunduğu coğrafya ve etrafındaki sebeplerden kaynaklandığını anlatan Türker, "Bu, bizim arzu ettiğimiz bir şey değil. Bu krizlerin içinde maalesef savaşlar var, kan var, gözyaşı var. Arkasından bize etki eden mülteci krizi var. Bunlar, sadece Suriye eksenin de değil, kuzeyimizde de buna benzer sorunlar var" diye konuştu. 

Türker, Rusya ile yaşanan sorunun Antalya ekseninde değerlendirildiğinde kentin, turizm ve tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olması nedeniyle her ikisinden de etkilenen bir yapısı olduğunu söyledi.

"Krizleri fırsata çevirmenin yolu aranmalı"

Hem tarım hem de turizmin siyasi konjonktürden çok çabuk etkilendiğini dile getiren Türker, bu krizlerin fırsata çevirebilmenin yolunu aramak gerektiğini kaydetti.

Türker, böyle kriz ortamlarında zarar etme ihtimalinin bulunduğunu anlatarak, "Ya da tarım ürünlerini iç piyasaya sürersiniz veya biraz fiyat kırarsınız bir şekilde o ürünleri elden çıkarırsınız. Yani kısa vadeli sorunları aşmak biraz zararla da olsa mümkün ama uzun vadeli olarak bizim yeniden düşünmemiz gereken bir alan olduğunun farkında olmamız lazım. Yeni pazarlara yönelmemiz, katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz. Bazı ürünleri işleyerek daha uzun süre dayanma etkisi sağlayarak pazara girmek gibi alanlara yönelmemiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu. 

"Vazgeçilebilir bir ilişki değil"

Rusya ile ilmek ilmek örülen bir ilişkiler ağının bulunduğunu vurgulayan Türker, şöyle konuştu:

"Bunun bir anda yok olması, bir anda bütün ilişkilerin yok olması, bir anda bütün pazarların ortadan kalkması gibi bir durumu beklememek lazım. 20-25 yılda ördüğümüz bir ilişki düzeninin bir anda yok olması pek mümkün değil. Yani Ruslar da Türklerden vazgeçemez, Antalya'dan vazgeçemez. İçimizde yaşayan birçok Rusya vatandaşı var, Rus kökenli Türk vatandaşı var. Yani binlerce insan var. Türkiye'nin o bölgede yatırımları var. Bütün bunları dikkate aldığımız da vazgeçilebilir bir ilişki değil bu."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler