YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anne ile oğlu soba kurbanı
Anne ile oğlu soba kurbanı
11 Aralık 2010 16:19
Soba yine can aldı. Gaziantep'te sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen anne ile oğlu öldü, 200 kişi tedavi altına alındı.

Gaziantep'te fırtına ve lodostan dolayı sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen anne ve oğlunun öldüğü, gazdan etkilenen yaklaşık 200 kişinin tedavi altına alındığı bildirildi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Yemlihan Aksoy, yaptığı açıklamada, Gaziantep'te sabaha karşı başlayan sağanakla birlikte şiddetli lodos ve fırtınanın etkili olduğunu belirterek, sobadan çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenen anne ile oğlunun hayatını kaybettiğini söyledi.

Dr. Aksoy, yaklaşık 200 kişinin zehirlenme teşhisiyle hastanelerin yoğun bakım üniteleri ile diğer servislerinde tedavi altına alındığını ifade etti.

Vatandaşların soba zehirlenmelerine karşı dikkatli olması gerektiğini belirten Dr. Aksoy, yanlış kullanım, hatalı montaj, ihmal ve bilgisizlik yüzünden her yıl yüzlerce vatandaşın zehirlendiğini bildirdi.

Makine Mühendisleri Gaziantep Şube Başkanı Ali Peri de soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanmasının sağlanması gerektiğini, kömürü tutuşturmak için üzerine az miktarda kağıt ve bunların üzerine de kolay yanan çıra konulmasının şart olduğunu vurguladı. Sobanın aşırı doldurulmamasına özen gösterilmesini isteyen Peri, aşırı doldurulan sobanın duman yolunun daraldığını ve bacanın çekişinin zayıfladığını kaydetti.

Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmaması gerektiğini vurgulayan Peri, konulacak yakıtın iyi olsa bile yavaş yavaş ilave edilmesinin doğru olduğunu söyledi.

Peri, şu bilgileri verdi:

''Sobanın söndüğünden emin olunmadan veya odanın sürekli havalandırması sağlanmadan sobalı odada yatılmamalıdır. Lodoslu havalarda soba yakılmamalıdır. Yakılacaksa da mutlaka gerekli önlemler alınmalı, oda sürekli havalandırılmalıdır. Sobalar düzenli olarak temizlenmeli, ızgara üzerinde ve soba iç duvarına biriken cüruflar maşa ile alınmalıdır. Soba her yakmadan önce külü, kül silkme kolu kullanılarak, kül kutusuna toplanmalı ve dışarı alınmalıdır. Bacalar en az 2 ayda bir temizlenmelidir. Temiz sobada yakıtın daha verimli yanması ve çevreye zarar veren baca gazlarının azalması sağlanır.''

Kullanılacak sobanın mutlaka TSE belgeli olması gerektiğini kaydeden Peri, sobanın bağlanacağı bacanın çekişinin kontrol edilip, yeterli çekişe sahip olmayan bacaların temizlenmesinin önemine dikkati çekti. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler