YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'nın konut tercihi değişti
Ankara'nın konut tercihi değişti
14 Ekim 2015 09:42
Ankaralılar, konut tercihinde yaşam standartlarını yükselten evleri tercih etmeye başladı.

TÜRKİYE İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2014 gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarına göre, Ankara en yüksek gelir grubuna sahip il oldu.

Başkent 20 bin 446 lirayla ilk sırada yer alırken, İstanbul 19 bin 62 lirayla ikinci, İzmir ise 16 bin 935 lirayla üçüncü oldu.

EN ÖNEMLİ ETKEN KONUT TERCİHİ

Ankaralı, konut tercihinde de yaşam standartlarını yükselten mekanlara yönelmeye başladı. MFZ Grup’tan Muhanver Gözüm, konforu yükselten en önemli etkenlerden birinin konut tercihi olduğunu anımsattı.

Ankaralılar’ın konut alışkanlığında konforun yıllardan beri olmazsa olmaz olduğunu belirten Gözüm, “Ankaralı için ev, ‘barınma’ değil ‘yaşam’ alanı olmalıdır. Geniş konutlar Ankaralı için her zaman tercih sebebi olmuştur. 30-40 yıl öncekiyle bugünkü konfor anlayışı aslında özünde aynı. Ankaralı konut alıcısı halen büyük konutları tercih ediyor. Buna, gelirdeki artışla birlikte yaşamlara kolaylık sağlayan, güvenliği ön planda tutan, komşuluk ilişkisini sürdürebileceği lüks unsurlar da eklendi” dedi.

GÜVENLİ PROJELER TERCİH LİSTESİNİN İLK SIRASINDA

Özellikle çocuklu Ankaralı’nın site içinde, güvenlikli konut tercih ettiğini kaydeden Uransan Satış Müdürü Gazi Çelik, son dönemde proje sitelerin de daha fazla yaşam alanı içermeye başladığını anlattı. Çelik, “Konutun konforlu olması elbette herkes için önemli. Ancak konfor anlayışı gelir düzeyindeki artışa paralel son yıllarda farklılık gösteriyor. Çocukların rahatça oynayabileceği, açık havada spor yapabileceği, güvenli projeler, ailelerin konut tercihinde ilk sırada yer alıyor” şeklinde konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler