YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankaralılar'a güzel haber
Ankaralılar'a güzel haber
07 Ocak 2010 10:49
ASKİ Genel Müdürü Kılıç: Ankara'da su sıkıntısı yok

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (ASKİ) Genel Müdürü Kamil Kılıç, 2009 yılında Ankara'nın barajlarının geçmiş yıllara rekor miktarlarda yağış aldığını belirterek, ''Verilerimize göre barajlara en büyük yağış 2009 yılında 625 milyon metreküple bu yıl gerçekleşti'' dedi.

Kılıç, yaptığı açıklamada, geçen sene boşalan barajların, 2009'da gelen yağışlarla tamamen dolduğunu ve barajlardaki suların kalitesinin ise dünya standartlarının üstünde olduğunu söyledi.

Ankara'nın baraj havzalarında önemli bir yerleşim yeri ya da endüstriyel faaliyet bulunmadığından, barajdaki sular kalitesini kaybetmeden tüketiciye kadar ulaştığını ve bu durumun ise musluklardan kaliteli ve sağlıklı suyun aktığı anlamına geldiğini savunan Kılıç, şunları kaydetti:

''Elimizdeki verilere göre barajlarımıza gelmiş geçmiş en büyük yağış bu yıl gerçekleşti. Geçmiş yıllara baktığımızda en fazla yağış 1997'de 508 milyon metreküp olarak gerçekleşmiş. Oysa bu sene toplam 625 milyon metreküp su geldi. Bu Ankara'nın iki yıllık su ihtiyacına denk bir miktar. Sadece Aralık ayında gelen su 77 milyon metreküp. Şu an doluluk oranımız barajlardaki kalan su dikkate alındığında yüzde 28 civarında. Önümüzdeki yıl kış ve bahar yağışlarıyla birlikte doluluk oranı iyice artacaktır. Başkentimizde hiçbir şekilde bir su sıkıntısı bulunmamaktadır.''

Kılıç, barajların doluluk oranının ve gelen yağışların www.aski.gov.tr adlı internet sayfasından da takip edilebildiğini hatırlattı.

Ankara'nın şebeke suyunun ''çok kaliteli ve sağlıklı, içiminin kolay ve hoş olduğunu'' savunan Kılıç, bunun Ankara'nın barajlarının tamamen yağmur ve kar sularıyla besleniyor olmasından kaynaklandığını ifade etti. Kılıç, Genel Müdürlüğü bağlı teknik ekiplerin, başkente su sağlayan tüm barajlardan rutin olarak numuneler aldıklarını ve havza koruma çalışmaları kapsamında barajları kontrol ettiklerini kaydetti.

Barajları besleyen tüm derelerden ve baraj gölünden alınan numuneler, akredite olmuş laboratuvarlarda incelenerek barajların su kalitesinin kontrol altında tutulduğunu anlatan Kılıç, barajların son derece temiz olup, buradan gelen suların İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi'nde modern yöntemlerle arıtılarak vatandaşların kullanımına sunulduğunu söyledi.

Arıtma tesisinden çıkan suyun kalitesinin ise Türk ve dünya standartlarının üzerinde olduğunu iddia eden Kılıç, ''Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı ve Genel Müdürlüğümüz, Ankara genelinde yaklaşık 760 odak noktasında musluklardan numuneler almakta ve suyu denetlemektedir. Bu analiz sonuçları da günlük olarak www.aski.gov.tr adlı web sayfamızda yayınlanmaktadır. Başkentliler damacana su kalitesinde musluk suyu kullanmaktadır'' diye konuştu.

'MUSLUK SUYU İÇİN' ÖNERİSİ

Şebeke suyunun diğer bir özelliğinin de insan vücudu için gerekli birçok minerali yeterli miktarda barındırması olduğunu ifade eden Kılıç, şöyle devam etti:

''Vücudun ihtiyacı olan, özellikle çocukların ve yaşlıların kemik yapısı için büyük önem taşıyan kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum gibi birçok mineral, en kolay içtiğimiz suyla vücuda alınır ve vücudun ihtiyacının bir kısmı bu şekilde karşılanır. Ankara şebeke suyunda ise bu mineraller yeterli miktarda bulunmaktadır. Örneğin piyasada satılan bazı hazır sularda bu minerallerin miktarının, düşük olduğunu görüyoruz. Vücudun gereksinimine kıyasla musluk suyu faydalı mineralleri daha yüksek oranlarda içermektedir. Ankara'nın içme suyunun kalitesi uzman tüm kurum, kuruluş ve üniversitelerce tasdik edilmiştir. Bu yüzden vatandaşlarımıza sağlıklı ve güvenli olan musluk suyunu içmelerini tavsiye ediyoruz.''

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler