YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da gece yarısı korkutan deprem!
Ankara'da gece yarısı korkutan deprem!
30 Haziran 2015 02:25
Ankara'da saat 23.55'te deprem meydana geldi.

Ankara'da az önce bir deprem meydana geldi. Ankaralıların hissettiği depremin merkezi neresi ve siddeti kaç? Ankara depremine ilişkin ilk bilgiler az önce ulaştı. İşte 29 Haziran 2015 tarihinde Ankara'da meydana gelen depremin ayrıntıları... Son depremler arasında Ankara'da 29 Haziran gecesi meydana gelen deprem de yer aldı. Ankaralılar depremin ardından büyük panik yaşadı.

Ankara'da saat 23.55'te 3.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Elmadağ ilçesi olan deprem, yerin 2 kilometre altında meydana geldi. Deprem Ankara'nın merkez ilçelerinde de hissedildi.

Depreme şahit olan bazı vatandaşlar ise korkuya katıldıklarını belirterek agactaki kuşların deprem öncesi büyük bir panik yaşadığını ifade ettiler. Can ya da mal kaybına ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

"Ankara'da büyük bir deprem bekliyoruz" Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve deprem hocası Prof. Süleyman Pampal başkanlığındaki üniversite bünyesindeki Deprem Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan haritada, tüm fay hatları detaylarıyla yer aldı. VATAN’a konuşan Prof. Pampal, sanıldığı gibi İstanbul’un değil, Ankara’nın “ciddi deprem bölgesi” olduğunu vurguladı ve “Bun nedenle Ankara’ya rasathane kuruyoruz” dedi. “Türkiye’nin Deprem Gerçeği” adlı kitabı ile deprem profilinin yer aldığı CD’yi ekibiyle birlikte hazırlayan Pampal’ın önemli açıklamalar yaptı. RİSK ANALİZİ 7.7: Depremselliği, çevresindeki faylar ve tarihsel dönemlerdeki depremlere bakarak anlıyoruz. Tarihsel sürece baktığımız zaman, 17 Ağustos 1668’te Ankara’da çok ciddi deprem yaşanmıştır. 1944 Bolu Gerede depreminden Ankara çok fazla etkilenmiş ve can kaybı olmuştur. 1938 Keskin depreminden Ankara etkilenmiştir. Ankara’nın 4 tarafında ciddi deprem fayları mevcuttur. Ankara’nın güneyindeki Tuz Gölü fayı, Türkiye’deki büyük faylardan birisidir. Güneydoğu’dan Keskin fayı, doğusundan Ezine Pazarı fayı ve güney batıda Eskişehir fayı vardır. Kuzey Anadolu fayı Ankara’ya 80-100 km. yaklaşmaktadır. Ankara’nın deprem riski analizi 7.7’dir. Ankara ve çevresinin tarihsel ve güncel deprem aktivitesi incelendiğinde, bölgenin yüksek deprem tehlikesi altında olduğu ve kent merkezinin jeolojik özellikleri bakımından da deprem hasarlarını arttırıcı özelliklere sahip olduğu görülmektedir.

 // murat
Sallandi ankara elmadagdayim...
17 Aralık 2015 00:28
 // busra
Kayastayim kisa salladi...
01 Temmuz 2015 00:54
 // Samet
Ben niye hissetmedim...
01 Temmuz 2015 00:00
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler