YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da gece yarısı ağaç operasyonu
Ankara'da gece yarısı ağaç operasyonu
09 Mart 2014 16:00
Ankara Macunköy’de İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nin bulunduğu alan yan tarafında inşaatına başlanan iş merkezini yapan firma yetkilileri tarafından, alanda bulunan kamelyalar ve ağaçlar gece yarısı iş makinaları tarafından tahrip edildi.

Devlet Tiyatroları Ankara Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü'ne ait İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nin bulunduğu alan yan tarafında inşaatına başlanan iş merkezini yapan firma yetkilileri tarafından, alanda bulunan kamelyalar ve ağaçlar gece yarısı iş makinaları tarafından tahrip edildi. Olayı duyarak alana koşan tiyatrocular, yapılanların hukuksuz bir şekilde yapıldığını söyledi.

Tiyatrocular adına açıklama yapan Kültür Sanat Sen Ankara Bölge Şube Yönetim Kurulu Üyesi Murat Çidamlı, “Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 60 yıldır kullandığı, içinde dekor ve kostüm tasarımlarının yapıldığı, oyunlardaki malzemelerin üretim ve depolama işlerinin yürütüldüğü 2 adet sahnesi ve 2 adet prova salonu bulunan Macunköy tesisleri 8 Mart gününde saat 22.00 sıralarında saldırıya uğramıştır. Yüzlerce ağaç ve fidan adeta intikam alırcasına katledilmiş, tesisler zarar görmüştür” dedi.

Atölye sahnesinin yan tarafında inşaatına başlanan iş merkezine ait dozer ve iş makinalarının, yürütmeyi durdurma kararı ile korunan alana hukuksuzca gece yarısı girdiğini belirten Çidamlı, “güvenlik görevlilerinin can güvenliğini tehdit ederek tüm engellemelere rağmen yıkıma başlamışlardır.” Dedi. Olay yerine çağrılan polislerin yıkımı durdurmak için herhangi bir girişimde bulunmadığını öne süren Çidamlı, “Tiyatroların ve sanat kurumlarının kapatılması için yasalaştırılmaya çalışılan TÜSAK’ın gündeme geldiği bu günlerde böyle usulsüz bir girişim oldukça manidardır. Bu yasadışı yıkımın, bu doğa ve kültür cinayetinin derhal durdurulmasını, 60 yıldır zilliyeti DT’de bulunan arazinin kullanım amacına uygun değerlendirilmesini istiyoruz. AVM’lerin, Sanayi Sitelerinin ve TOKİ’lerin arasına sıkışan bu kültürel adacığa yönelen saldırıyı şiddetle kınıyoruz” dedi.

 

DHA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler