YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da doğal gaz tehlikesi
Ankara'da doğal gaz tehlikesi
27 Mart 2013 13:35
CHP'li Umut Oran'ın soru önergesine cevap veren Taner Yıldız, "Konsorsiyum ile geçici kabul çalışmaları devam etmekte olup eksik ve kusurlu işlerin giderilmesi yükleniciden talep edilmiştir" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde, Ankara'da doğalgazın güvenliğini haber veren 'Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA-Uzaktan Veri Toplama ve Kontrol)' sisteminin kurulması amacıyla 2004'te yapılan ihale 14.6 milyon dolarla verilmesine ve bugüne kadar 17 milyon dolar ödeme yapılmasına rağmen sistemin neden çalışmadığının açıklanmasını istedi.

Yazılı soru önergesine cevap veren Enerji Bakanı Yıldız, SCADA ihalesinin EGO Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını belirtti.

İhaleyi kazanan Kale-SYS Telvent Konsorsiyumu ile imzalanan sözleşmeye göre SCADA sisteminin 2006'da devreye girmesi gerekirken konsorsiyumun süre uzatım talebiyle 2007'de bitirildiğini belirten Yıldız, sistemde işletmeden kaynaklı arızalar olduğunu bildirdi.

Bilirkişi raporunun Başkentgaz'a ulaşmasının ardından raporda belirtilen teknik eksikliklerin giderilmesi isteminin yüklenici konsorsiyuma iletildiğini aktaran Yıldız, "Bilirkişi raporunda sistemin Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ile entegrasyonunun sağlanamadığı ve 577 istasyondan 200'ünde elektrik ve haberleşme problemi nedeniyle iletişimin gerçekleştirilemediği için bu durumun kontrol merkezi yazılımında görülemediği tespitleri yer almaktadır" ifadelerini kullandı.

Başkentgaz Yönetim Kurulu'nda sistemin eksikliklerinin giderilmesi ve geçici kabulünün sağlanması amacıyla geçici kabul komisyonu oluşturulmasına karar verildiğini bildiren Yıldız, "Komisyon SCADA sistemi ile ilgili geçici kabul eksiklikleri tespit etme çalışmalarını tamamlamış ve 12 Şubat 2013 tarihli yazı ile geçici kabul tutanağının imza altına alınması hususu yükleniciye bildirilmiştir. Konsorsiyum ile geçici kabul çalışmaları devam etmekte olup eksik ve kusurlu işlerin giderilmesi yükleniciden talep edilmiştir" dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan soru önergesinin sahibi Oran ise, daha önce Sayıştay’ın da bu konuda önemli saptamalarda bulunduğunu ifade ederek, başkent Ankara'nın adeta bir bombanın üstünde oturduğunu öne sürdü. Oran, "İhale yapıldı yapılmadı, eksik oldu, koşullar değişti, teknik uymadı gibi nedenlerle Ankara’nın güvenliği ihaleye kurban edilemez. Ankaralılar acilen bu sistemin kurulmasın ve güvenliğin sağlanmasını Ankara Büyükşehir Belediyesinden beklemektedir” değerlendirmesini yaptı.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler