YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da bin 96 sosyal konut sahiplerini buldu
Ankara'da bin 96 sosyal konut sahiplerini buldu
27 Mayıs 2015 14:58
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile TOKİ arasında imzalanan Sosyal Konut Projesi kapsamında, Sincan Temelli'de yapılan bin 96 konut kura ile sahiplerini buldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ileTOKİ arasında imzalanan Sosyal Konut Projesi kapsamında, Sincan Temelli'de yapılan konutların sahiplerinin belirleneceği kuraların çekilmesi için Serim Sırrı Tarcan Spor Salonu'nda tören düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'yi yeni, modern ve estetik binalarla tanıştırdıklarını, gecekondu kavramına son verdiklerini ve vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olmasını sağladıklarını belirterek, toplu konutta bir devrim gerçekleştirdiklerini ve 81 ilde 650 binden fazla yeni konut yaptıklarını, 2023 yılında 6,5 milyon konutun dönüşümünü tamamlamayı hedeflediklerini aktardı.

İslam, muhtaç ve yoksul vatandaşların barınma ihtiyaçlarının karşılanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile TOKİ arasında 2009 yılında imzalanan protokolle sosyal konut projesini uygulamaya koyduklarını kaydetti.

Bu kapsamda bakanlık olarak TOKİ'ye 1 milyar 251 milyon lira kaynak aktardıklarını anımsatan İslam, bu proje kapsamında 1+1 ve 2+1 odalı nitelikli sosyal konutlar yapmaya başladıklarını, bugüne kadar 37 bin civarında konutun yapım işlemlerinin tamamlandığını, bunların 25 bininin hak sahiplerine teslim edildiğini, 13 bin civarında konutun da ihale ve inşaatının sürdüğünü aktardı.

Proje çerçevesinde, Ankara'da Mamak Kusunlar'da bin 176, Beypazarı'nda 24 konutun teslim edildiğini hatırlatan İslam, "Projede yapılan konutlarda, ihtiyacı olan vatandaşlarımız dönemsel artış uygulanmaksızın, tüm taksitleri sabit, 100 ila 130 lira olmak üzere 270 ay vade ile ev sahibi oluyor. Konutların gerçek maliyetini hak sahiplerimize yansıtmıyoruz. Bunu bakanlığımız kaynaklarından sübvanse ediyoruz" diye konuştu.

Kura töreniyle, proje kapsamında Sincan Temelli'de yaptırılan bin 96 konutun teslim edileceğini dile getiren İslam, kuraya bin 373 kişinin katılacağını, bunlardan 210'nun engelli olduğunu söyledi.

Bakan İslam, "Bundan sonra da konutlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Hedefimiz 100 bin konut. Sistemimizi daha iyileştireceğiz, daha güzelleştireceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından bin 96 sosyal konut için kura çekimi gerçekleştirildi.

Bakan İslam, kurada, Münevver Özatat adlı vatandaşın ismini ve ardından da konut kurasını çekti. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler