YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara'da 154 kişi hakkında "izinsiz gösteri" davaları
Ankara'da 154 kişi hakkında "izinsiz gösteri" davaları
19 Mayıs 2015 12:05
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, başkentteki 4 izinsiz gösteriyle ilgili soruşturma kapsamında 154 kişi hakkında, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" ettikleri iddiasıyla dört dava açtı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral'ın, Ermenek'teki kömür ocağında meydana gelen kazayı protesto için 29 Ekim 2014'te düzenlenen ve bazı siyasi partiler, sendikalar ve dernek üyelerinin de katıldığı gösterilerle ilgili 25 kişi hakkında hazırladığı iddianamede, yaklaşık 250 kişilik grubun olay günü Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde toplandığı kaydedildi.

Güvenlik güçlerinin daha sonra Atatürk Bulvarı'na doğru yürüyüşe geçen grubu "toplu yürüyüş yapmanın mümkün olmadığı, basın açıklamasının bulunulan yerde yapılması" yönünde uyardığı ifade edilen iddianamede, bunun üzerine Büro Emekçileri Sendikası (BES) 2 Nolu Şube Başkanı Mevlüt Çakmak'ın basın açıklaması yaptığı bildirildi.

Sonrasında bazı kişilerin ayrıldığı ancak bir grubun kortejle Karanfil Sokak, Yüksel Caddesi, Kızılay metro istasyonu alt geçidinden yürüdükleri aktarılan iddianamede, göstericilerin, 29 Ekim kutlamaları dolayısıyla önlem için Güvenpark'ta görevlendirilen güvenlik güçlerine yumruk, tekme ve döviz sopalarıyla saldırıda bulunduğu, güvenlik güçlerinin de orantılı güç ve gaz kullanarak karşılık verdiği kaydedildi.

GMK Bulvarı'na doğru çekilen gruptan bazı kişilerin daha sonra Güvenpark'a geldikleri, sloganlarla eylemlerini devam ettirdikleri vurgulanan iddianamede, dağılmaları yönündeki ikaza uymayan grubun, poşetlerle getirdikleri kömürleri yere döktükleri ve bulvarı trafiğe kapattıkları belirtildi.

İddianamede, gruptan bazı kişilerin gözaltına alındıklarına yer verilerek, sanıkların "kanunsuz toplantı ve gösteri düzenlemek ve kamu görevlisine etkili eylemde bulunmak" suçlarından, 6 aydan 5 yıl 9 aya kadar hapsi istendi.

- Berkin Elvan protestoları

Gezi Parkı eylemlerinde Berkin Elvan'ın ölümünü protesto için 12 Mart 2014'te düzenlenen gösterilerle ilgili 42 kişi hakkında hazırlanan iddianamede de bazı sendika ve meslek örgütü yöneticilerinin arasında bulunduğu grubun Güvenpark'ta basın açıklaması yaptığı kaydedildi.

Bu sırada Kızılay Atatürk Bulvarı civarının kapatıldığı, grubun pankart, döviz, flama, sloganlar ve alkışlarla beklemeye başladığı aktarılan iddianamede, güvenlik güçlerinin, "kanunsuz eyleme son verilmesi, yolun açılması, aksi taktirde zor kullanılacağı" uyarısında bulunduğu bildirildi.

Dağılmamakta ısrar eden grubun güvenlik güçlerine sapan, sopa, soda şişesi ve havai fişekle saldırdığı, bunun üzerine grubun dağıtılması ve yolun trafiğe açılması için güvenlik güçlerinin tazyikli su ve gaz kullandığı ifade edilen iddianamede, sanıkların, "kanunsuz toplantı ve gösteri düzenlemek ve kamu görevlisine etkili eylemde bulunmak" suçlarından, 6 aydan 5 yıl 9 aya kadar hapsi istendi.

Savcı Kayral, bu soruşturmada 91 kişi hakkında ek takipsizlik kararı verdi.

- "Ankara Direnişleri" eylemi

Savcı Kayral'ın hazırladığı 38 sanıklı iddianamede de "Ankara Direnişçileri" adıyla bazı sivil toplum örgütlerinin 1 Mart 2014'te gösteri organize ettiği kaydedildi.

İddianamede, olay günü yaklaşık 500 kişilik grubun Güvenpark'ta, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, sendikalar ve dernek üyeleri ile öğrencilerden oluşan bir grubun da Kuğulupark'ta toplandığı anlatılan iddianamede, Kuğulupark'taki gruptan bazı kişilerin, "gruba hakim olunduğu, saldırgan tutum sergilenmeyeceği ve kaldırım üzerinden Güvenpark'a yürüneceğini" belirtmesi üzerine güvenlik güçlerinin yürüyüşe izin verdiği ifade edildi.

Bu grubun Kızılay'a yaklaşmasıyla Güvenpark'ta bulunan grubun hareketlendiği belirtilen iddianamede, iki gruptan yaklaşık bin kişinin, yoğun araç ve yaya trafiğinin bulunduğu Kızılay kavşağını kapatarak, eyleme başladığı bildirildi. İddianamede, ikazlar üzerine eylem sonrasında çoğu kişinin dağıldığı, yaklaşık 200 kişinin ise dağılmadığı vurgulanarak, polisin ikazına rağmen grubun yolu trafiğe kapatmayı sürdürdüğü, otobüsleresprey boyayla yazı yazmaya başladığı ve güvenlik güçlerine çeşitli materyaller attığına yer verildi.

İddianamede, dört güvenlik görevlisinin olaylarda yaralandığına işaret edilerek, sanıkların "kanunsuz toplantı ve gösteri düzenlemek, kamu görevlisine etkili eylemde bulunmak ve kamu malına zarar vermek" suçlarından 6 aydan 8 yıla kadar hapse çarptırılması istendi.

- Kobani eylemi

Kızılay ve Sıhhiye civarında 7 Ekim 2014'te düzenlenen "DAEŞ tarafından Kobani'ye yapılan saldırıları protesto" konulu eylemle ilgili 49 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, "Ankara Dayanışması" organizesinde yaklaşık bin 500 kişinin, Sakarya Caddesi'nde toplandığı ve kortej oluşturarak AK Parti İl Başkanlığına yürüyüşe geçtiği belirtildi.

İnkılap Sokak'ta barikat kuran güvenlik güçlerinin, topluluğa kanunsuz eylem yaptıkları ve dağılmaları uyarısında bulunduğu bildirilen iddianamede, bazı eylemcilerin ayrıldığı, buna karşın gruptan bir bölümünün yüzlerini bezlerle gizlediği, sapan ve kaldırım taşlarıyla barikata saldırdığı aktarıldı.

Güvenlik güçlerinin müdahale sonucu bazı şüphelileri gözaltına aldığına yer verilen iddianamede, bir grup eylemcinin de Abdi İpekçi Parkı'nda, "İŞKUR'un, TOKİ'ye yerleştirdiği işçilerin işten çıkarılmalarını protesto etmek" için bulunan kişilerin yanına gittiği ifade edildi.

İddianamede, burada da ikazlara uymayan ve güvenlik güçlerine direnen bazı kişilerin gözaltına alındığı bilgisine yer verildi.

Bir gazeteci ile dört polis memurunun olaylarda yaralandığı belirtilen iddianamede, sanıkların "kanuna aykırı toplantı ve gösteri düzenlemek, güvenlik güçlerine etkili eylem ve mala zarar vermek" suçlarından 14 yıla kadar hapsi talep edildi.

Savcı Kayral, bu soruşturma kapsamında da 7 kişi hakkında ek takipsizlik kararı verdi.

Davalardan 2'si Ankara 32'nci, diğerleri ise 4'üncü ve 30'uncu Asliye Ceza Mahkemelerinde açıldı.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler