YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara semalarında kırmızı uyarı!
Ankara semalarında kırmızı uyarı!
12 Haziran 2015 03:22
iHA'lar için şikayet yağdı. Valilik izinsiz uçuşmalara yasak getirdi. Bundan sonra Ankara'da Dıronları kullanmak için izin almak gerekecek.

Ankara Valiliği, fotoğraf ve film de çektiği belirlenen İHA'lar konusunda, kurumları yazıyla uyardı. Özellikle son dönemde, İHA'ların ve motorlu çok hafif hava araçlarının uçuşu konusunda bazı güvenlik birimlerinden de valiliğe başvuruda bulunulduğu bildirildi. Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'nın yanı sıra, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne yazı gönderirken, izinsiz uçuşlar sırasında fotoğraf ve film çekildiği yönünde bilgiler geldiğini kaydetti.

Önceden izin alınacak

İnsansız hava operasyonlarının, havadaki ya da yerdeki insanlara ve mülklere karşı risk teşkil etmemesi gerektiğini kaydeden Kılıçlar, "İHA işleticilerinin, uçuş gerçekleştirilmeden en az 24 saat önce ilgili mülki idare amirine bilgi vermesi gerektiğini" vurguladı.

Telafisi mümkün olmaz

Uyarı yazısında, "Kuralların ihlali halinde bu araçların radarda da görülmeme ihtimali karşısında telafisi mümkün olmayan durumların vuku bulabileceği değerlendirilmiştir” denildi.

Etiketler: , ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler