YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara polisinden "paha biçilmez" operasyon
Ankara polisi; Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nden çalınan ve değeri milyonlarca lira ile ifade edilen tablo skandalının peşini bırakmadı.
Ankara polisinden "paha biçilmez" operasyon
07 Kasım 2014 / 19:54 Güncelleme: 07 Kasım 2014 / 19:56

Bugün, üç ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Müzeden çalınan değerli 17 tablo ele geçilirken, 18 kişi gözaltına alındı. Çalıntı tablolara sahip kişiler arasında tanınmış bazı işadamlarının olduğu da belirtildi.

Resim ve heykel sanatının dünyaca ünlü sanatçılarına ait 5 bine yakın paha biçilmez eserine ev sahipliği yapan ve geçtiğimiz yıllarda birbiri ardına yaşanan hırsızlık olaylarıyla sarsılan Devlet Resim ve Heykel Müzesi’ndeki skandalları daha önce Milliyet kamuoyunu duyurmuştu. Devlet Resim ve Heykel Müzesi’ndeki iç acıtan tabloya göjre; 302 eser kayıp, 46 eser sahte, 27 eserin orijinalliği ağır kuşkulu durumda idi.
 
Üç ilde operasyon

 
Milliyet'ten Sertaç KOÇ'un haberine göre, Ankara Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, bir süredir yürüttü tablo operasyonunda bugün yeni bir adım attı. Resim Heykel Müzesi'nden çalınan tablolardan 17'si daha Ankara Emniyeti'nin düzenlediği operasyonla ele geçirildi.

İstanbul başta olmak üzere Ankara, Eskişehir ve Mersin'nde düzenlenen operasyonlarda 18 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler arasında işadamı ve kolleksiyonerlerin de olduğu öğrenildi. Ele geçirilen 17 tablonun arasında bir çok ünlü Türk ressamına ait bazılarına paha biçilemeyen ve değerleri milyon liralarla ifade edilen önemli tabloların olduğu belirtildi.
 
Müzeden yıllar içerisinde çalındığı anlaşılan 302 eserden 60 adeti bulunmuş oldu. Ankara polisi, Kültür Bakanlığı'nın uzman desteğiyle geçen sene düzenlediği operasyonlarda kayıp tablolardan 30'unu bulmuştu. Bu tobloların bulunduğunun kamuoyuna yansımasının ardından 13 kişi daha elinde bulunan tabloları getirerek polise teslim etmişti. Tabloların bulunduğu iller arasında İstanbul, Ankara, Adana, Gaziantep, mersin ve Eskişehir'in olduğu öğrenildi. Bazı tanınmış işadamlarının elinde de bu tabloların olduğu belirtildi.
 
Beykoz Çayısı eseri de çıktı
 
Bulunan tablolar arasında Hoca Ali Rıza'nın Beykoz Çayırı adlı eseriyle aralarında Halil Paşa'nın imzasını taşıyanın da yer aldığı  önemli eserlerin olduğu öğrenildi.

Etiketler: , , ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler