YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Alttan fiyonk yapın" demişler
Başörtülü olduğu için oğlunun yemin töreninden geri çevrildi
"Alttan fiyonk yapın" demişler
07 Eylül 2010 / 18:11 Güncelleme: 07 Eylül 2010 / 18:12

İstanbul'dan oğlunun yemin törenine katılmak üzere İzmir'e gelen Mustafa Kaya (50) ve eşi Oya Kaya (45), Ege Ordu Komutanlığı'na bağlı Narlıdere Muhabere Komutanlığı'nın kapısından geri çevrildi. Sebep olarak ise, Oya Kaya'nın başörtülü olması gösterildi.
 

Nizamiye kapısından eşi nedeniyle içeri alınmayan Mustafa Kaya, eşinden başörtüsü çıkarılması istendiğini söyledi.
 

 Bunu reddedince, görevli yüzbaşı tarafından da 'dışarı çık' diye azarlandığını aktaran Kaya, "Nizamiye kapısının önünde çarşaflı ve pardösülü 5-6 bayan duruyordu. Bunları görünce ben de bir sıkıntı olduğunu hissettim. Eşimle birlikte kapıya yöneldik. Kapıda sivil giyimli bir bayan görevli eşime, 'Geçemezsiniz. Geçmek istiyorsanız, başörtüsü ve boneyi çıkarın' dedi. Eşim ise, 'Ben çıkaramam. Çıkarırsam başımı açmış olurum' diye cevap verdi. Tam o sırada bir başçavuş, 'O yenge gelsin, o pardösülü.' dedi. İkinci bariyere geldiğimizde ise bir astsubay, 'Başınızı açmanız lazım. Alttan fiyonk yapacaksınız' dedi. Eşim yine, 'Ben birinci kapıdan geçtim, niye başımı açayım?' dedi. Bunun üzerine ben devreye girdim, 'Kardeşim niye böyle bir uygulama yapıyorsunuz? Böyle bir kanun nizam yok' dedim.
 

 "EMİR BÖYLE"

Onlar da, 'O zaman yüz başımıza soralım.' dediler. Yüzbaşı gelince, 'Yüzbaşım, böyle bir uygulama var mı?' dedim. 'Emir böyle' dedi. Ben de böyle bir uygulama olamayacağını, hepimizin şehit verdiğini ve İstanbul'dan buraya misafir olarak geldiğimi söyledim. Buna rağmen kabul etmeyince, emri göstermesini istedim. Bunun üzerine bana, 'Dışarı çıkın' dedi. 

İnsanların bu şekilde kutuplara ayrılmasını doğru bulmayan Oya Kaya, "Büyük oğlumun yemin törenini çekmek için makine getirdik. Bu yaştan sonra onların istediği gibi eşarp bağlayacağız herhalde. İkinci sınıf vatandaş olarak muamele gördük. Askeriyeyi satın almayacağız. Sanki üzerimde bomba varmış gibi davrandılar. İnşallah bunlar da düzelecek." dedi. CHA

içim sızlıyor
 // muhammed ali
emir böyle evet!kanun sadece tel örgünün dışında var!İçeride kanun işlemez,emir işler!Komutan isterse her şeyi yapar,senin hayatınıda karartır!Çünkü eşin müslümandır.Ordu evinde içki içmezsen medeni,olamazsın,demode olursun müslüman isen,referandumdan sonra umarım kanunlar kışlalarada girecek...
08 Eylül 2010 00:39
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler