YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ALS hastası için belediyeden asansör
ALS hastası için belediyeden asansör
19 Ocak 2016 16:08
Erzurum'un Aziziye ilçesinde 4 yıl önce Amyotrofik Lateral Skleroz ALS hastalığına yakalanan ve birinci kattaki dairesine inip çıkmakta zorlanan İsmail Akpınar 40 için ilçe belediyesi tarafından özel asansör yapıldı.

Erzurum'un Aziziye ilçesinde 4 yıl önce Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalanan ve birinci kattaki dairesine inip çıkmakta zorlanan İsmail Akpınar (40) için ilçe belediyesi tarafından özel asansör yapıldı.

Akpınar'ın eşi Selma Akpınar (40), AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşinin yaklaşık dört yıldır ALS hastalığıyla mücadele ettiğini söyledi.

Kollarında güçsüzlük hisseden eşine gittikleri hastanede ALS teşhisi konulduğunu ifade eden Akpınar, "İki yıldır eşim yürüyemiyor. Bunun için apartmanın içerisine rampa yaptırdık. Eşimin arkadaşı durumu gördü ve belediyeye başvurduk. Kısa bir süre sonra ekipler eve gelip ölçümler yaptı. Yaklaşık 1-1,5 ay gibi bir sürede eşime asansörü yaptılar" diye konuştu.

Akpınar, hastalığı nedeniyle konuşamayan hastanın aile dışındakiler ile iletişim kuramadığını belirterek, elleri tutmadığı için eşine yemeğini kendisinin yedirdiğini ve üzerini değiştirdiğini vurguladı.

İsmail Akpınar da eşi aracılığıyla kendisi için özel asansör sistemi kuran belediye yetkililerine teşekkür etti.

Yaklaşık üç bin 500 liralık maliyet 

Projenin maliyetini önemsemediklerini ve bunu belediyenin imkanlarıyla gerçekleştirdiklerini kaydeden Orhan, "Yaklaşık üç bin 500 liralık bir maliyeti oldu. İlçe sınırlarımız içinde böyle vakalara her zaman destek olarak engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için ne gerekiyorsa yapacağız.

Amacımız engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak ve günlük hayatta sıkıntılarını bir nebze olsun gidermeyi sağlamak" diye konuştu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler