YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdamar Kilisesi'nde "barış ve huzur" duası
Akdamar Kilisesi'nde "barış ve huzur" duası
23 Nisan 2015 21:45
Türkiye'nin farklı ilerinden Türkiye Ermenileri Patrikliği'ne mensup bir grup Ermeni, Akdamar Kilisesi'nde ülke barışı ve huzuru için dua etti.

Van'ın Gevaş ilçesindeki iskeleden sabah erken saatlerden itibaren teknelerle Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'na geçen 40 kişilik grup, buradaki kilisede Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan'ın yönetiminde dua edip, ilahiler eşliğinde mum yaktı.

Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Anuşyan, yaptığı açıklamada, bugünkü amaçlarının yüzyıllar önce umutsuzluğa acıyla sahne olan Anadolu topraklarının 100 yıl sonra huzura, barışa ve kardeşliğe sahne olması için dua etmek olduğunu söyledi.

İnançlarına göre sadece kendileri için değil ihtiyacı olan herkes için dua ettiklerini dile getiren Anuşyan, "Dünya üzerinde barış için çalışan insanlar olduğu kadar, barışı engellemeye çalışan insanlar da var. Biz o insanların da barış, huzur yolunda doğru yolu bulmaları için dua ediyoruz. Biz buralarda yaşamış, bu topraklara terini karıştırmış, bu bölgede hayatı noktalamış tüm insanlar için gelip, dua ediyoruz. Eğer kendimiz için dua edip başkalarını görmezden gelirsek bizim inancımızda eksiklik var demektir" diye konuştu.

Ermeniler için Van'da ayin yapmanın ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Anuşyan, şöyle devam etti:

"Her yıl eylül ayında ayin yapıyoruz. Valilik iznine tabi. Biz bu ülkenin asli vatandaşlarıyız. Resmiyet ve prosedürler neyi gerektiriyorsa devlet otoritesi neyi uygun görüyorsa biz onu o şekilde bugüne kadar yaptık. Bugünden sonra da yapacağız. Çok önemli bir mesaj var aslında, bu ülkede yaşayan Ermeni vatandaşların bu ülkenin asli unsurları olduğunun bilinmesini istiyoruz. Biz bu ülkede hiçbir zaman misafir olmadık, bugün de değiliz, yarın da olmayacağız. Biz bu ülkede yaşamaktan mutluyuz. Bu mutluluğu engellemek isteyenler veya bizi misafir olarak görmek isteyenler maalesef hüsrana kapılacaklar. Son zamanlarda bu kullanılan misafir terimi cemaatimizi rahatsız etmiş bulunmaktadır. Bizler misafir değiliz."

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler