YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akdamar Adasında horon keyfi
Akdamar Adasında horon keyfi
29 Mayıs 2010 21:07
Akdamar Adasını gezen Rizeliler kemençe eşliğinde horon çekti

Rize ile Van arasında oluşturulan ''Gönül Köprüsü'' kapsamında Van'a gelerek, Akdamar Adası'nı gezen Rizeliler, adada kemençe ve tulum eşliğinde halay çekti.
 

 

Tarihi ve turistik mekanları görmek, iki şehir arasında ''Gönül Köprüsü'' oluşturmak amacıyla Van'a gelen, aralarında Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'nın da bulunduğu 80 kişi, Vali Münir Karaloğlu ile birlikte Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nı gezdi.
 

Vali Karaloğlu, Rizelilerin doğu ile batı, kuzey ile güney arasında ''Gönül Köprüsü'' kurmak için Van'a geldiğini belirterek, şöyle konuştu: 
 

''Biz bölgeler arasında, insanlarımız arasında 'Gönül Köprüsü' kurmak istiyoruz. Bu nedenle bugün burada Rizeli hemşehrilerimiz ile bir aradayız. Çeşitli bölgelerdeki insanlarımızın birbirleri hakkındaki ön yargıyı ancak bu tür etkinliklerle ortadan kaldırabiliriz. Türkiye'de maalesef bölgeler, şehirler, insanlar arasında çok ön yargı var. Bölgede olup bitenleri, insanlarımız olduğundan daha fazla abartarak bugüne kadar anlatmış. Ama Van'a gelip de bu güzelliği görenler kesinlikle Van'a gelmeden önce böyle bir güzelliği tahmin etmediğini söylüyor. Bu bizim için çok önemli.''
 

Van'ın güzelliklerini gören ve kentten memnun ayrılan insanların, gördüklerini çevrelerindeki insanlara anlatması gerektiğini vurgulayan Karaloğlu, ''Türkiye'yi Van'a getirme şansımız yok. Bu nedenle burada gördüklerimizi birbirimize anlatmamız gerekiyor'' dedi.
 

Karaloğlu, kendisinin de Rizeli olduğunu anımsatarak, Vanlı ve Rizelilerin sergilediği barış, kardeşlik ve dostluk ortamının görülmeye değer olduğunu ifade etti.
 

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı da ''Gönül Köprüsü''nün ilk ayağının Van'da başladığını bildirerek, Rize Dernekler Federasyonu ve Van Vakfı'nın organizasyonuyla kente geldiklerini belirtti.
 

Gönül Köprüsü'nü, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden başlayarak, tüm ülkeye yaymaya çalıştıklarını anlatan Bakırcı, şunları kaydetti:
 

''Bölgeler arasındaki insanlar birbirlerini çok iyi tanımadıkları için eksik bilgilenmiş oluyor. Van'a baktığınız zaman adeta Karadeniz'i görebiliyorsunuz. Sadece bu denizin dalgası yok ve yeşili biraz daha az. İnsanların sıcaklığı, yemek kültürümüz aynı, folklorumuzda da benzerlik var.''
 

Rize Belediyesi sınırlarında bin civarında Vanlı'nın yaşadığını dile getiren Bakırcı, ''Biz Van'a gelerek bölge insanını yerinde tanımak istedik. Ben inanıyorum ki 'Gönül Köprüsü'nü biz kuruyoruz, devlet de güney-kuzey arasında yol köprüleri kurarak, hem ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak, hem de insanların kardeşlik duyguları daha da pekişerek devam edecektir'' diye konuştu.
 

Konuşmaların ardından adadaki Akdamar Anıt Müzesi'ni gezen Rizeliler, beraberlerinde getirdikleri kemençe ve tulum eşliğinde horon teperek, gönüllerince eğlendi.
 

Gezide İstanbul-Rize Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet Yurtman, İstanbul-Van Vakfı Başkanı Müjdat Çelik de yer aldı.
AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler