YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akçakale Sınır Kapısı ne zaman açılacak?
Akçakale Sınır Kapısı ne zaman açılacak?
30 Ocak 2014 14:42
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Akçakale Sınır Kapısı’nın oluşan güvenlik sorunu nedeniyle kapatıldığını hatırlattı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Akçakale Sınır Kapısı’nın oluşan güvenlik sorunu nedeniyle kapatıldığını hatırlatarak, "Akçakale Gümrük Kapısı da birkaç defa hükümete karşı mücadele eden unsurlar arasında el değişikliğine uğradı. Dolayısıyla orada bir güvensiz ortam söz konusu. Güvenlik ortamı sağlanınca kapıyı açarız" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Elektronik Genel Kurul Sistemi (EKGS) tanıtım toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

EKGS sisteminin başladığı günden bu yana 437 şirket genel kurullarını elektronik ortamda gerçekleştirdiğine dikkat çeken Yazıcı, “Şirketlere katılanların pay sayıları ve paydaşların sayısal oranları itibariyle kıyaslama yaptığımızda önemli ölçekte şirketlerimizin elektronik genel kurul sistemini benimsediklerini memnuniyetle gördük. Uygulama süreçleri itibariyle de gerçekten gerek kanuna uygunluğun da gösterilmiş olması önemli. Umuyorum bu uygulama önümüzdeki yıllarda sadece Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) kayıtlı şirketlerin değil tüm ekonomik hayatının aktörlerini kapsayacak şekilde yaygınlaşır” dedi.

Yeni Türk ticaret kanununun önemli yenilikler getirdiğini söyleyen Bakan Yazıcı, “Bunlardan bir tanesi de şirketlerin sermaye yapılarına ilişkin limitler. Yeni kanun şirket türü itibariyle baktığımızda limitler şirketler açısından askeri sermayelerini 10 bin TL, anonim şirketler açısından askeri sermayenin 50 bin TL olmasını öngörüyor. Kanunun bu maddesini iş dünyasına hazırlık yapmak üzere öngördüğü süre 14 Şubat 2014 tarihinde doluyor. Bu tarihe kadar sermayelerinin kanunun öngördüğü askeri düzeye çıkartmaları zorunlu. Çıkartmazlar ise kanun öngördüğü düzenlemeyi ihlal etmiş olurlar, tasfiye sürecine girerler ve biz de ticaret kanununda yaptığımız değişiklikle getirdiğimiz gayri faal durumdaki şirketleri tasfiyesine ilişkin hükümleri uygulamak durumunda kalırız” uyarılarında bulundu.

Perakende ticaretinin düzenlenmesi kanunun taslağı konusundaki çalışmalar hakkında da bilgiler veren Yazıcı, “Yapılan çalışmalarda belirli bir mesafe kat edilmiş ve benim açımdan tamam durumdu. Bir kez daha paydaş kuruluşlarla görüşecek arkadaşlarımız. Daha sona ekonomik koordinasyon kuruluna ve oradan da konuyu bakanlar kuruluna taşırız. Meclis tatile girmeden seçim dolayısıyla yetişmesi mümkün değil. Seçimin hemen peşinde sanırım bu konuyu mecliste müzakereye açmış olacağız” şeklinde konuştu.

Yurt dışına çıkış harcının kaldırılıp kaldırılmayacağı ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Yazıcı, “Harçlar çok düşük gözüküyor ama aşağı yukarı bütçeye 700-800 milyon TL civarında gelir sağlıyor. Tabii bunu kaldırırken bunu ikame edecek bir gelir kalemi olması lazım. Dolayısıyla o askıda duruyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Hayati Yazıcı, Akçakale Sınır Kapısı’nın ne zaman tekrar faaliyete geçeceğinin sorulması üzerine ise şunları söyledi:

“Suriye ile 8 gümrük kapımız var. Bunlardan bazıları şu anda faal durumda diğerleri kapalı. Suriye’de özellikle mevcut hükümet ile Özgür Suriye Ordusu arasında çatışma ve mevcut hükümete karşı silahlı unsurların çatışmaları dolayısıyla bu kapılarımızda azami düzeyde bir güvenlik sorunu oluştu. Akçakale gümrük kapısı da birkaç defa hükümete karşı mücadele eden unsurlar arasında el değişikliğine uğradı. Dolayısıyla orada bir güvensiz ortam söz konusu. Güvenlik ortamı sağlanınca kapıyı açarız. Kapıyı kapama değil de bunlar güvenlik sorunu nedeniyle faaliyetlerin durdurulması. Şu anda henüz kalkmış değil."

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler