YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti konvoyuna 'bombalı tuzak' iddiası
AK Parti konvoyuna 'bombalı tuzak' iddiası
24 Ekim 2015 18:25
AK Parti Diyarbakır milletvekili adaylarının seçim çalışmaları için gittiği Hani ilçesinde PKK'lı teröristlerce döşenen patlayıcının konvoyun geçişi sırasında patlatılmasının planlandığı öne sürüldü.

Diyarbakır'ın Hani ilçesinde AK Parti milletvekili adaylarının seçim çalışmaları için geçiş yapacağı güzergahta terör örgütü PKK mensuplarınca yola yerleştirilen iki ayrı patlayıcı, güvenlik güçlerince kontrollü şekilde infilak ettirildi.

Alınan bilgiye göre, AK Parti Diyarbakır milletvekili adayları Galip Ensarioğlu, Fatih Kayhan ve Alaattin Parlak, bazı partililerle seçim çalışmaları için konvoy halinde dün Hani ilçesine hareket etti. Bölgede yol kontrolü yapan korucular, Aksalkan ve Mıbırdaş köyleri arasında yola tuzaklanmış bir patlayıcı olduğunu fark etti.

İddiaya göre, teröristler patlayıcıyı yerleştirdikleri yola bir kamyon kum dökerek AK Parti konvoyunu bu noktada durdurup patlayıcıyı infilak ettirmek istedi. Bölgede kontrol yapan korucuların kabloları fark etmesi üzerine durum jandarmaya bildirildi. Olay yerine gelen jandarma ekiplerince karayolu ulaşıma bir süre kapatılarak patlayıcı düzeneği kontrollü şekilde patlatıldı. Çalışmalarını sürdüren korucular, Kaygusuz beldesi yakınlarında da yola yerleştirilen bir patlayıcı olduğunu gördü.

Jandarma ekiplerince yolda alınan güvenlik önlemlerinin ardından patlayıcı imha edildi.

Patlamanın etkisiyle karayolunda oluşan çukur, daha sonra mıcır dökülerek kapatıldı.

"Enteresan bir ateşkesle karşı karşıyayız"

AK Parti Diyarbakır milletvekili adayı Galip Ensarioğlu, AK Parti konvoyuna "bombalı tuzak" iddiasına ilişkin, "Biz mayınlı yoldan geçtikten sonra fark edilerek mayınlar patlatılmış. Enteresan bir ateşkesle karşı karşıyayız. Her gün mayın döşeniyor, saldırı yapılıyor, sözde ateşkes var" dedi.

Diyarbakır'da seçim çalışmalarını sürdüren Ensarioğlu, AA muhabirine, dün Hani ilçesine gittiklerini ifade ederek, yola iki ayrı noktada bir gece öncesinde terör örgütü PKK mensuplarınca patlayıcı yerleştirildiğini öğrendiklerini söyledi.

"Biz mayınlı yoldan geçtikten sonra fark edilerek mayınlar patlatılmış. Saldırı bize mi başkasına mı bilmiyorum" diyen Ensarioğlu, yoldan geçtikten 20 dakika sonra patlayıcının infilak ettirildiğini aktardı.

İkinci patlayıcının da kendileri ile askeri bir araç geçtikten sonra patlatıldığını dile getiren Ensarioğlu, "Enteresan bir ateşkesle karşı karşıyayız. Her gün mayın döşeniyor, saldırı yapılıyor, sözde ateşkes var. Herhalde literatüre girecek" diye konuştu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler