YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ağrı'da kurban pazarına yoğun ilgi gösteriliyor
Ağrı'da kurban pazarına yoğun ilgi gösteriliyor
08 Eylül 2016 20:24
Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden Ağrı'daki hayvan pazarında, Kurban Bayramı öncesi yoğunluk yaşanıyor.

Bayrama sayılı günler kala Ağrı Hayvan Borsası'na kurban almak için gelen vatandaşlar ile besiciler arasında sıkı pazarlıklar yapılıyor. 

Küçükbaş kurbanlıkların 400-750, büyükbaşların ise 4 bin-10 bin liradan satışa sunulduğu hayvan pazarında, bayram öncesinde yoğunluk yaşanıyor.

Ağrı Ziraat Odası Başkanı Yavuz Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde hayvan pazarında yoğunluğun arttığını söyledi.

Türkiye'nin en kaliteli ve ucuz etinin Ağrı'da satıldığını savunan Aydemir, "Bölgede hayvanlarımıza fazla katkı yem verilmiyor. Hayvan doğal olarak samanla daha fazla beslendiği için kaliteli ete sahip. Hayvanı burada fazla yürütmüyorlar. Yürüyen hayvan kaslı olur, kaslı hayvanın eti ise lezzeti olmaz." dedi.

Hemşehrilerine de seslenen Aydemir, şunları kaydetti:

"Başka illerde yaşayan Ağrılılar, kurbanlarını Ağrı'dan alıp kessin. Çünkü bir şehir düşünün, hiçbir fabrikası, çalışma alanı yok. Burada sadece tarım ve hayvancılık var. Buraya hem Ağrılıların hem de devletin daha çok sahip çıkması lazım. Daha çok kulak kabartması lazım. 'Çatısız fabrika' dedikleri yer burasıdır. Önümüzdeki Kurban Bayramı inşallah hayvancılıkla uğraşan çiftçimizin derdine derman olmuştur, para kazanmalarını sağlamıştır."

Besicilerden Ferzende Çakmak (64) ise küçüklüğünden beri hayvancılıkla uğraştığını belirtti.

Pazarda koyunların daha çok satıldığını dile getiren Çakmak, "Koyun fiyatları 400-750 lira arasında. Geçen yıl koyun fiyatı 500 liraydı. Sığırda da bin lira fark etti. Geçen yıl büyükbaş alanlar, bu yıl koyun alıyor. Bir koyunda 25-30 kilo et var. Koyunun eti daha lezzetli, biraz daha nazik." ifadelerini kullandı.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler