YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afyonluların bu buluşu Karadenizlileri kıskandıracak
Afyonluların bu buluşu Karadenizlileri kıskandıracak
02 Ekim 2013 16:04
Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde fırıncılık yapan Hasan Kocatürk, Karadenizlilere taş çıkartacak bir buluşa imza attı.

Pide ustası Kocatürk, ekmek teknesi olan 300 derecede yanan taş fırınını seyyar araba üzerine koyarak köy köy dolaşıp pide satıyor. 25 yıldır fırıncılık yapan 45 yaşındaki Hasan Kocatürk, kendi mucidi olan seyyar taş fırın ile adrese teslim hizmet veriyor. Kocatürk, demir profil malzemeden 4 tekerlekli seyyar araba üzerine koydurduğu taş fırını kamyona yükleyerek, köylere ve beldelere gidiyor.

Arazi şartlarına göre fırını ya kamyonun üzerinde, yada yere indirerek pide yapıyor. Görenleri hayrete düşüren seyyar fırını ile köy, belde demeden dolaşan ve ekmeğini kazanan Kocatür, seyyar fırın fikrini ise şu sözlerle anlattı: “Yıllardır mesleğin içindeyim. Düğün, sünnet ve benzeri gruplar toplu pide siparişi veriyordu.

Bu siparişler gittiği yerlere kadar soğuyordu ve kalitemizi belli edemiyorduk. Düşündüm ki fırını ayaklarına götürelim ve sıcak sıcak ikramlarımızı yapalım. Sanayide bu fırını yaptırdım. Gelen talep üzerine seyyar taş fırınımı toplulukların olduğu alana çekiyorum. Orada hamur yoğruluyor.

Pişirme yapılıyor ve servis ediliyor. Fırın sıcaklığı odun ateşi ile 300 dereceye kadar çıkıyor bu sıcaklıktaki fırının hareket ettirilmesinin bazı riskleri var, fakat biz tedbirlerimizi aldık ve bugüne kadar da bir sorun yaşamadık. En fazla köy ve beldelerden talep geliyor. Mevlüt, düğün veya sünnet olan köylere davet üzerine gidip hizmet veriyorum.” Üç yıldır bu hizmeti verdiğinin altını çizen Kocatürk, “İşlerim açıldı. Satışlardan oldukça memnunum. Temel ilkemiz temizlik ve kalitedir” dedi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler