YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afyon'da kadınlara özel otobüs
Afyon'da kadınlara özel otobüs
12 Mart 2013 15:53
Afyonkarahisar Belediyesi, kadınlara özel otobüs tahsis etti.

Afyonkarahisar Belediyesi, kadınlara tahsis edilen özel ve ücretsiz otobüs seferleri uygulamasının yeni olmadığı, 2,5 yıldan beri süren bu uygulamanın amacının kadınlara yapılan tacizlerin önüne geçmek olduğu belirtildi.

Bazı ulusal yayın kuruluşlarında Afyonkarahisar Belediyesi ile ilgili “AK Partili belediye de ahlak dışı olayların arttığı gerekçesiyle kadınlara özel ve ücretsiz otobüs seferleri uygulaması başlattı” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Konu hakkında Afyonkarahisar Belediye Başkan Vekili Sabri Demirkapu imzası ile yazılı açıklama yapıldı.

Yazılı açıklamada, öncelikli olarak bu uygulamanın yeni başlatılmayıp 2,5 yıldan fazla zamandır uygulanan bir çalışma olduğu belirtilerekşöyle denildi: "Sadece cumartesi ve çarşamba günleri uzak olan pazar yerine halkımızın ücretsiz taşınması amacıyla başlatılan bu uygulamaya halkımızın yoğun ilgi göstermesi nedeniyle otobüslerin içinde sıkışıklıktan dolayı vatandaşlarımız nefes alınamaz hale gelmiştir. Bunu fırsat bilen bazı kişiler bu sıkışıklığı hırsızlık amacıyla kullanmış, bazıları da maalesef kadınlarımızı elle taciz etme fırsatı olarak kullanmıştır. Her seferde hem hırsızlık ve hem de taciz olayları devam edince ücretsiz seferler kaldırılmış, ancak halkımızın tepkisi nedeniyle yeniden sadece kadınların binebileceği ücretsiz seferler başlatılmıştır. Böylelikle hem taciz ve hem de hırsızlık gibi olayların önüne geçilmiştir. Bizzat belediye zabıtası ve polis yetkililerince bazı erkeklerin adeta pazara gidiyormuş gibi ücretsiz servise bindiği, taciz yaparak pazar yerine geldiği ve buradan pazar yerine gitmeyerek tekrar dönüş servisine bindiği ve böylelikle aynı işlemi tekrar ederek tacizlere devam ettiği tespit edilmiştir. Aynı şekilde hırsızlık için araca binenler bakımından da geçerlidir.”

 

İHA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler