YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adıyaman'da fırıncıların "bayram taplaması" yoğunluğu yaşanıyor
Adıyaman'da fırıncıların "bayram taplaması" yoğunluğu yaşanıyor
04 Temmuz 2016 23:21
Adıyaman’daki fırınlarda bayram geleneği olan "bayram taplaması" yoğunluğu yaşanıyor.

Un, şeker, yağ, süt ve yumurta kullanılarak yapılan tatlı türü, bayramda misafirlere ikram edilmek üzere kentteki fırınlarda pişiriliyor.

Taplamanın pişirilmesi için gece boyu mesai yapan fırıncılar yoğunluktan memnun.

Bayram için taplama hazırlayan Arife Çinik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, herbayram tatlı yerine taplama yaptıklarını, bu taplama geleneğinin annelerinden ve ninelerinden kaldığını söyledi.

Bayram taplamasınınher evde yapıldığını söyleyen Çinik, şöyle konuştu:

"Bizim için bayram denilince önce taplama aklımızagelir, bayram taplamasını sevmeyen yoktur. Eğerbirevdebayramda taplama yapılmazsabüyük bireksiklik olur, durumumüsait olmayıp yapamayanlarisefırınlardan satın alır. Taplamayı herkesyapar, bunun zengini veya fakiri olmaz. Çok malzemesi yoktur ama kokusu ve tadı çok güzeldir. Eskiden beri ana malzemesi hep aynıdır. Un, şeker, yağ, süt ve yumurtadır, bazen şekerli yapmayanlar da oluyor. Üzerine yumurtaakı yerinedoğadatopladığımız sarımsı birbitki var. Onu toplayarakeziyoruz, ıslattıktan sonrasüzgeçten geçiripüzerine yumurtaakı yerine sürüyoruz. Bu ona güzel birkoku veriyor ve ömrünüuzatıyor."

Yaklaşık 30 yıldan berifırıncılıkyaptığını belirten Mustafa Çınar ise taplamanın Ramazan ve Kurban bayramlarının olmazsaolmazıolduğunu ifade etti.

Son 10 gündenberihiçbirakşam eve gidemediklerini aktaran Çınar, "Sabahlarakadartaplama pişiriyoruz. Hamur şeklinde gelen sonraateştenar gibipişen taplamayıhazırlamak bizemutlulukveriyor" dedi.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler