YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abhazya’da devlet başkanlığı seçimi
Abhazya’da devlet başkanlığı seçimi
24 Ağustos 2014 16:15
Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'da "devlet başkanlığı" seçimi yapılıyor.

Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'da "devlet başkanlığı" seçimi düzenleniyor.

Mayıs ayında yönetim karşıtı protestoların düzenlendiği ve lideri Aleksandr Ankvab'ın istifa etmek zorunda kaldığı Abhazya'da halk yeni lideri belirlemek üzere sandık başına gidiyor.

Abhazya'da liderlik için Ulusal Güvenlik Birimi Başkanı Aslan Bjaniya, eski "İçişleri Bakanı" Leonid Dzyapşba, "Savunma Bakanı" Merab Kişmariya ve eski "Başbakan" Raul Hacimba olmak üzere dört isim yarışıyor.

Merkez Seçim Kurulu verilerine göre, Abhazya'da 130 binin üzerinde seçmen bulunuyor. Seçimlerin geçerli sayılabilmesi için katılım oranının yüzde 50'nin altına düşmemesi gerekiyor. Resmi seçim sonuçlarının 25 Ağustos'ta açıklanması bekleniyor.

Gürcistan'da, 1992-1993 yıllarında Tiflis yönetimi ile özerk statülü Abhazya'daki gruplar arasındaki iç savaşın ardından Gürcü birlikleri geri çekilmiş, Abhazlar bir süre sonra tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti. Rusya ile Gürcistan arasında 2008'de 5 gün süren savaşın ardından Moskova yönetimi, Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanımıştı.

Rusya'nın yardımlarıyla Gürcistan'dan bağımsız hareket eden ülkede, bu yılın mayıs ayında yönetim karşıtı protestolar başlamış, işsizlik ve hayat pahalılığı gerekçesiyle başkanlık binasına yürüyen binlerce Abhaz başkanın istifasını talep etmişti. Protestocular "hükümet" ve televizyon binasını işgal etmiş, "Devlet Başkanı" Aleksandr Ankvab, Gudaut bölgesindeki Rus askeri üssüne sığınmak zorunda kalmıştı. Ankvab, baskılara dayanamayarak istifa etmiş, parlamentoda 24 Ağustos'ta "devlet başkanlığı" için erken seçim yapılması kararı alınmıştı.

Abhazlar İstanbul'da sandık kurdu

Bu arada, "Abhazya Cumhuriyeti"nin devlet başkanı seçimi için Kadıköy'de kurulan sandıkta oy kullanılması, polis tarafından engellendi.

İstanbul Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye'nin tanımadığı " Abhazya Cumhuriyeti"nin devlet başkanı seçimi için İstanbul'daAbhazya pasaportu olan TC vatandaşlarının da seçime katılması amacıyla Abhaz Dernekleri Federasyonu binasında sandıkların hazırlandığını kaydetti.

Sabah yüzden fazla Abhazın oyunu kullandığını belirten Yalçın, oy verme işlemi devam ederken emniyet yetkililerinin salona gelerek, oy verme işlemini durdurmaya ve sandığa el koymaya çalıştığını belirtti. Yalçın, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un, polisin müdahalesini engellemek amacıyla yüzden fazla oyun olduğu sandığı kucaklayarak polise direndiğini bildirdi.

Yalçın, bu engellemeyi duyan Abhazların çevre il ve ilçelerden seçimin yapıldığı salona doğru harekete geçtiğini kaydetti.

AB seçimi tanımıyor

Avrupa Birliği (AB), Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya’daki “devlet başkanı” seçiminin yapıldığı anayasal ve yasal çerçeveyi tanımadığını açıkladı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bağlı çalışan Avrupa Dış Eylem Servisi’nden (EEAS) yapılan yazılı açıklamada, “AB, Gürcistan’ın uluslararası hukukta tanınan toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklemektedir” denildi.

Gürcistan'da, 1992-1993 döneminde merkezi hükümet ile özerk statülü Abhazya'daki gruplar arasında yaşanan iç savaşın ardından Gürcü birlikleri geri çekilmiş, Abhazlar bir süre sonra tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti.

Rusya ile Gürcistan arasında 2008'de 5 gün süren savaşın ardından Moskova yönetimi, Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanımıştı.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler