YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ile İsrail uzayda işbirliği yapacak
ABD ile İsrail uzayda işbirliği yapacak
15 Ekim 2015 00:18
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ile İsrail Uzay Ajansı (İSA) arasında işbirliği anlaşması imzalandığı bildirildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bu anlaşmanın NASA ile İSA arasında 1995-2005 yıllarında geçerli olan anlaşmadan çok daha kapsamlı olduğu ve iki kurumun uzaydaki aramalarında işbirliği imkanı sunacağı belirtildi. 

Kudüs'te devam eden Uluslararası Astronot Kongresi esnasında imzalanan işbirliği anlaşmasının sunacağı ortaklık alanları arasında "bilimsel data paylaşımı, uzay araştırmaları görevi, uzay iletişimi, ortak çalışma ve toplantılar" gibi birçok başlık bulunduğu kaydedildi.

Anlamanın asıl hedefi ise, daha belirli alınlarda anlaşma sağlayabilmek için müzakere çerçevesi olarak açıklandı.

NASA adına anlaşmayı imzalayan Charles Bolden, "İsrail, teknoloji ve inovasyonlarınızla tanınıyor. Bu anlaşma bize, Mars'a yolculuk için İsrail ile işbirliği yapma imkanı sunuyor" ifadesini kullandı.

Anlaşmayı İsrail adına imzalayan İSA Genel Müdürü Menachem Kidron da İsrail teknolojisinin Mars'a yolculuk gibi bir görevde kilit rol oynamasını beklediklerini ifade etti.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler