YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, dini özgürlükler konusunda 10 ülkeden kaygılı
ABD, dini özgürlükler konusunda 10 ülkeden kaygılı
16 Nisan 2016 04:52
Listede Suudi Arabistan, İran, Myanmar, Çin, Eritre, Kuzey Kore, Sudan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan bulunuyor

ABD Dışişleri Bakanlığının dini özgürlükler konusunda “kaygı duyduğu” ülkelerin listesini ABD Kongresi'ne sunduğu bildirildi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yaptı. 

Kirby, bakanlığın, Kongre’ye Uluslararası Dini Özgürlükler Yasası bağlamında sunduğu listede Suudi Arabistan, İran, Myanmar, Çin, Eritre, Kuzey Kore, Sudan, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan’ın olduğunu kaydetti. 

Kirby, ABD’nin bu ülkelere yaptığı yardımları sınırlayan başkanlık kararnamelerinin İran, Çin, Eritre, Myanmar, Kuzey Kore ve Sudan’a uygulandığını ancak Suudi Arabistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’a, “önemli ulusal çıkarlar” sebebiyle bu kararnamelerden dolayı uygulanan yaptırımları askıya aldıklarını söyledi.

Sözcü Kirby, "İnsan hakları ve dini özgürlükleri korumak adına hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve kişilerle çalışmak suretiyle ortak çıkarımız olan barışın ve istikrarın sağlanması için çalışmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler