YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
9. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali açılış galası gerçekleştirildi
9. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali açılış galası gerçekleştirildi
13 Mayıs 2016 02:41
Festivalin açılış galası çok sayıda sinema ve dizi oyuncusunun katılımı ile gerçekleştirildi

Elazığ'da 9. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivalinin açılış galası çok sayıda sinema ve dizi oyuncusunun katılımı ile gerçekleştirildi.

Elazığ Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize edilen festivalin kentteki bir otelde gerçekleştirilen açılış galasına Erdal Özyağcılar, Cihat Tamer, Çiğdem Tunç, Tuğrul Meteer, Berk Oktay, Sitare Akbaş, Menderes Samancılar, Ümit Yesin, Harika Avcı, Suna Yıldızoğlu, Suzan Genç, Emir Benderlioğlu, Ceren Benderlioğlu, Şebnem Erdemir, Bahar Süer, Devlet Devrim, Nursel Köse, Deniz Berk ve Deniz Gökçer gibi çok sayıda sinema ve dizi oyuncusu katıldı.

Festivalde her yıl gerçekleştirilen kırmızı halı seremonisi ile bazı etkinlikler ülkedeki terör olaylarında şehit düşen güvenlik güçlerine saygı nedeniyle yapılmazken kırmızı halı yerine siyah halı serildi.Festival kapsamında bu yıl yaklaşık 45 ulusal, 10 kısa, 5 uluslararası film ile çocuklar ve engelli vatandaşlar için çeşitli filmler gösterime sunulacak.

Bu yılki festivalin onur ödülü sinema ve dizi oyuncusu Erdal Özyağcılar'a verilirken bazı konuk sanatçılara katılımlarından dolayı plaket taktim edildi.Gala öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplayan sinema ve dizi oyuncusu Özyağcılar, festivale katılmış olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu, festivalin onur ödülüne layık görülmesinin kendisini ayrıca onurlandırdığını söyledi.

Sinemaya emek veren insanların bu tür festivallerle emeğinin karşılığını almış olduklarını ifade eden Özyağcılar, bir gazetecinin İstanbul Sancaktepe'deki terör saldırısını hatırlatması üzerine, ''Terör insanın canına kast eder. Terörün anlamı manası yoktur. Teröre tabii ki sanatçı kimliğim bir yana insan olarak 'hayır' derim.'' ifadesini kullandı.

Sinema ve dizi oyuncusu Cihat Tamer ise Elazığ'da olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ancak İstanbul Sancaktepe'deki bombalı saldırının mutluluklarını gölgelediğini ifade ederek, ''Tabii çok çok üzüldük. Bugün burada açılış gecesinde birtakım şeyleri kısıtlamak zorunda kaldılar organizasyon yapan arkadaşlar. Bizler de onlara destek çıktık.'' şeklinde konuştu.

Oyuncu Çiğdem Tunç ise 9. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivalinde sinemanın temel taşları ile genç kuşaktan genç sinema oyuncularının Elazığ halkı ile bütünleşme fırsatı bulduklarını dile getirdi.

İstanbul Sancaktepe'de gerçekleşen terör saldırısını festivale katılan oyuncular olarak kınadıklarını açıklayan Tunç, şunları söyledi:"Ülkemizi hiçbir şekilde bölemeyecekler. Çünkü toprağımızın dokusu, kavimler kapısından bize akan, bize miras kalmış özellikler bizim bölünmemize, bizim mağdur olmamıza asla imkan kılmayacak.

Çünkü biz çok büyük bir ülkeyiz. Türkiye'yi yıkamayacaksınız, paralayamayacaksınız. Her ne kadar o melun teröristleri beslerseniz besleyin hiçbir şey yapamayacaksınız." 

 

AA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler