YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
840 yıllık tarihi çivisiz camide ilk teravih kılındı
840 yıllık tarihi çivisiz camide ilk teravih kılındı
18 Haziran 2015 01:33
Samsun'un Çarşamba ilçesinde çivisiz cami olarak bilinen Göğceli Camisi'nde Razaman ayının ilk teravih namazı kılındı.

çivisiz cami, Anadolu'nun ahşap mimarisinin en güzel örneklerinden birini oluşturuyor. 7'den 70'e her yıl vatandaşlar vakit namazlarında olduğu gibi Ramazan ayında da teravih namazını kılmak için tarihi camide buluşuyor.

Cami İmamı Ahmet Özköse, AA muhabirine,  tarihi caminin hiç çivi kullanılmadan tek katlı inşa edildiğini söyledi.

Caminin yapımında karaağaç, dışbudak, kestane gibi ağaçların kullanıldığını belirten Özköse, "Duvarlarda tek parça olarak kullanılan kalaslar 50 ile 70 santimetre kalınlığında ve yaklaşık 12 ile 20 metre uzunluğundadır. Tek katlı ahşap yapı aynı zamanda taşınabilir özelliğe sahip. Caminin altındaki derinlik ise yapının hava almasını, nemi ve çürümeyi önlemek için açılmış. Dikdörtgen olan caminin üstü kırma çatılı ve kiremitle örtülü. Caminin duvarları ise kalın kestane ağaçlarından yapılmış. Köşelerdeki dikmeler birbirine geçme ile tutturulmuş'' dedi.

Caminin Selçuklular tarafından yaptırıldığını ve yaklaşık 840 yıllık olduğunu ifade eden Özköse, "840 yıldır ayakta duran çivisiz camide namaz kıldırmak ayrı bir mutluluk. Ramazan ayında cemaatimiz camiye daha çok ilgi gösteriyor. Ama bizim 5 vakit cemaatimiz eksik olmuyor" diye konuştu. 

Tarihi camide teravih namazı kılan Hasan Keskin ise ''Böyle bir camide namaz kılmak insana huzur veriyor. Tamamen tarih kokuyor, namaz kılarken insanı huzur buluyor. Ben 50 yıldır bu camide namazımı kılıyorum" şeklinde konuştu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler