YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
70 yıl sonra buluştular
70 yıl sonra buluştular
04 Ağustos 2012 16:20
Erzincan'da ilkokulu bitirdikten sonra birbirlerini bir daha göremeyen 82 yaşındaki Celal Yılmaz ile Mübeccel Özalp (80), 70 yıl sonra İzmit Belediyesi'nin açtığı ''Emekli Evi''nde karşılaştı.

Erzincan'ın Kemah ilçesinde 1937-1943 yılları arasında, Mustafa Necatibey İlkokulu'nda aynı sınıfta okuyan, çocukluk arkadaşları Celal Yılmaz ve Mübeccel Özalp'i kader tam 70 sene sonra yeniden buluşturdu. Okul bitiminde Yılmaz'ın ailesinin Samsun'a, Özalp'in ailesinin ise İstanbul'a taşınması nedeniyle, birbirlerini bir daha göremeyen Yılmaz ve Özalp, yıllar sonra İzmit Belediyesi'nin Yahya Kaptan Mahallesi'nde kurduğu Emekli Evi'nde karşılaştı.

70 yıldır görmediği Mübeccel Özalp'le karşılatığında onu hemen tanıyan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her zaman geldiği emekli evinde çay içip gazete okuduğu sırada, birden Mübeccel Özalp'i gördüğünü ifade ederek, ''Zaten ikimiz de Erzincan Kemahlıyız. Adını sordum. 'Mübeccel' dedi. Necatibey İlkokulu'ndan 2 numaralı Mübeccel mi ' deyince, şaşırdı. 'Ben senin sınıf arkadaşın Celal' dedim. O da hemen tanıdı. İkimiz de çok duygulandık. Çocukken her gün görüşürdük. İyi arkadaşlığımız vardı. Ailelerimiz ayrı ayrı yerlere gidince irtibatı kopardık. 70 yıl sonra bir araya geldik, konuştuk, hasbıhal ettik, eski günlerimizi andık. 70 yıl öncesine gittik. İkimiz de sınıfın en çalışkanlarındandık'' şeklinde konuştu.

Yılmaz, sınıf arkadaşlarımın çoğunun vefat ettiğini, hayatta kalan arkadaşlarının olup olmadığını bilmediğini anlatarak, ''Sınıf arkadaşlarım içinde belki de sadece Mübeccel hanım hayatta kaldı. Onu da Allah karşıma çıkardı'' dedi.


-''70 yıl öncesine gittik''-


Yılmaz'la karşılaşmasından dolayı duygulandığı görülen Mübeccel Özalp de yıllar sonra arkadaşı ile buluşmalarını mucize olarak gördüğünü belirterek, ziyarete geldiği İzmit'teki kızının kendisini İzmit'te Emekli Evi'ne götürdüğünü kaydetti.

Burada Celal Yılmaz'ın kendisini görünce hemen tanıdığını anlatan Özalp, ''Çok duygulandım. 70 yıl öncesine gittik. Telefon numaralarımızı kaydettik. 70 yıl sonra buluştuk. Artık sürekli görüşeceğiz'' ifadesini kulandı.

Celal Yılmaz'ın eşi Ayhan Yılmaz da bu buluşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Zaten biz çocukken üçümüz de arkadaştık. Aynı okulda okuduk. Eşim ve Mübeccel hanım aynı sınıftaydı. Ailece görüşürdük. yıllar sonra bir araya geldiğimiz için çok mutluyum'' dedi. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler