YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
690 kiloluk patlayıcı imha edildi
690 kiloluk patlayıcı imha edildi
23 Eylül 2016 11:15
Diyarbakır-Bingöl karayolunda PKK'lı teröristlerce 4 farklı noktada tuzaklanan 690 kilogram amonyum nitrat ile güçlendirilen el yapımı patlayıcılar kontrollü şekilde imha edildi.

Valilikten yapılan açıklamada, il sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütünün son zamanlardaki terör eylemleri sonucunda vatandaşların, ekonomik ve sosyal faaliyetleri ile seyahat etme haklarının olumsuz etkilendiği bildirildi.

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca öncelikle can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, vatandaşların her türlü terör eylemlerinden korunması, seyahat etme haklarını rahatlıkla kullanması amacıyla her türlü tedbirin alındığı kaydedilen açıklamada, bu kapsamda 20-21 Eylül'de mayın ve el yapımı patlayıcı araması yapıldığı belirtildi.

Aramalarda, Diyarbakır-Bingöl karayolu Çay Tepe mevkisinde menfez içerisinde 12 çuvalda yaklaşık 450 kilogram, Çalıbükü mevkisinde karayolunun kenarına 1 bidon içerisinde 100 kilogram, Pınar Mahallesi'nde karayolunun kenarında 2 bidon içerisine 100 kilogram ve Saltepe mevkisinde 12 kilogramlık mutfak tüpünde 40 kilogramlık amonyum nitrat ile güçlendirilen el yapımı patlayıcıların ele geçirildiği aktarılan açıklamada, şu bilgiler verildi:

"4 ayrı noktada toplam 690 kilogram amonyum nitrat, bin 10 metre kablo, patlatmaya hazır halde 3 pil bloğu ve 3 telsizli ateşleme düzeneğinin bağlı olduğu 4 el yapımı patlayıcı tespit edilmiştir. Patlayıcılar, Patlayıcı Madde İmha Timleri tarafından emniyetli bir şekilde patlatılarak imha edilmiştir. Yapılan imha sonrası herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır. Bölgede yaşayan vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat özgürlüğünü rahatlıkla kullanabilmesini sağlamak amacıyla terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilecek."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler