YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6 öğrencinin öldüğü Kur'an kursu gece ruhsatsız çıktı
6 öğrencinin öldüğü Kur'an kursu gece ruhsatsız çıktı
07 Aralık 2015 09:52
Diyarbakır'da 6 çocuğun gece vakti yanarak can verdiği Kur'an kursunun sadece gündüz eğitim ruhsatına sahip olduğu ortaya çıktı.

iyarbakır'ın Kulp İlçesi'ne bağlı Karaağaç Köyü'ndeki Kur'an kursu binasında 6 öğrencinin feci şekilde hayatını kaybettiği yangınla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Elektrikli ısıtıcıdan kaynaklandığı ortaya çıkan 1 Aralık'taki faciayla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gönderdiği 2 müfettiş yaptıkları incelemelerde kursun gündüz eğitim ruhsatı bulunduğunu belirledi.

KALORİFER SİSTEMİ ÇALIŞMASINA RAĞMEN ELEKTRİK SOBASI KULLANILMIŞ

Müfettişler yatılı eğitim için resmi yazılı onay bulunmayan kursta kalorifer sistemi çalışmasına rağmen elektrik sobası kullanıldığını tespit etti. Gündüz gelen 68 öğrencinin, 17'sinin ise gece yatılı kaldığı 2 katlı kurs binasındaki çocukların aşırı soğuk hava nedeniyle yetkililerden habersiz elektrik sobası yaktığı ve ısıtıcının ayağı olmadığı için altına yastık yerleştirdikleri öğrenildi.

MÜFTÜLÜK "İHMAL YOK" DEDİ

Müftülük yetkilileri yangında ihmal olmadığını ileri sürerken Diyarbakır Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma sürüyor. Öte yandan, 2011 yılında Diyanet başmüfettişi imzasıyla gündüz eğitim vermeye başlayan Kur'an kursunun yatılı olabilmesi için kalorifer tesisatına ihtiyaç duyduğu müftülüğün de bu eksiği giderdiği belirtildi.

GÜVENLİK GEREKÇESİYLE DENETLENEMEMİŞ

Yatılı statü için Diyanet ile yazışmalar yaptığı da ortaya çıkan kursun, kırsalda bulunduğu için güvenlik gerekçesiyle son dönemlerde denetlenemediği de iddia edildi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler