YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 kök çilek fidesiyle rekora koşuyor
5 kök çilek fidesiyle rekora koşuyor
22 Haziran 2015 09:04
Kahramanmaraş'ta süs amacıyla fide alan kadın büyük bir girişimciliğe imza attı. Diktiği fidelerden yola çıkarak çilek bahçesi kuran kadın girişimci, bu yıl hasılatta rekor kıracağa benziyor.

Kahramanmaraş Andırın ilçesine bağlı Pınarbaşı Mahallesi'nde yaşayan Nilgün Kayran, 4 yıl önce halk pazarından aldığı 5 kök çilek fidesini evinin balkonundaki saksılara süs olsun diye dikti. Daha sonra fideleri tarlaya taşıma fikriyle girişimcilik hikayesi başlatan Kayran, temin ettiği fidelerle 1,5 dönümlük çilek bahçesi kurdu. Saksıda süs olsun diye aldığı çilek fidesi sayesinde  çilek yetiştiriciliğine başlayan Kayran, bu yıl bahcesinden 5 tonürün almayı bekliyor.

Çilek bahçesi hayali saksıda başladı

Kayran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çilek bahçesi kurma hayalinin saksıda başladığını söyledi.
Kendisine ait tarlada çilek bahçesi kurduğunu dile getiren Kayran, "Balkonumda yetiştirmek için 4 yıl önce halk pazarından aldığım 5 kök çilek fidesini tarlaya taşımayı düşündüm. Şu anda 5 bin fidem var. Bu sene Allah'ın izniyle 5 ton ürün alacağız" dedi.

Pazarlama konusunda sıkıntı yaşamadığını belirten Kayran, çilekleri Kahramanmaraş, Adana ve Mersin'e sattığını ifade etti. Meyveciliğin merkezlerinden Adana ve Mersin gibi kentlere çilek satmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Kayran, hedefinin üretim alanını genişletmek olduğunu söyledi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler