YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
36 yıl sonra ortaya çıkan gerçek
36 yıl sonra ortaya çıkan gerçek
26 Ocak 2010 18:27
'Şehit yakını olarak işe girmek' için Kaymakamlığa müracaat eden kişi, ağabeyi ile ilgili gerçeği öğrenince yıkıldı.

Denizli'nin Çal ilçesinde, ''şehit yakını olarak işe girmek'' için Kaymakamlığa müracaat eden Osman Kol (41), ağabeyinin Askerlik Şubesi'nde şehit olarak yer almadığını öğrenince yıkıldı.

Kol, yaptığı açıklamada, 36 yıldır Çal'da ve Peynirci Köyünde şehit yakını olarak bilindiklerini, ölünceye kadar babasının, daha sonra da annesinin şehitlik maaşı aldığını söyledi.

Askerlik Şubesi'ne ''şehadetname'' almak için gittiğinde acı gerçekle karşılaştığını belirten Osman Kol, Çal'da, Denizli İl Jandarma Komutanlığı'nda ve Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi Askerlik Şubesi'nde yaptığı araştırmalarda kendisine ağabeyi Raşit Kol'un şehit olmadığını ilettiklerini anlattı.


 Kol, şöyle dedi:

''Kardeşim 1974 yılında, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde askerlik yapıyordu. Askerliğinin bitimine iki ay kala 12 Ağustos 1974'de şehit olduğu haberi geldi. Biz çok küçüktük. 7 yaşlarındaydık. O gün için Çal'dan özel minibüs tutmuşlar. Kırmızı bayrağa sarılı tabutu geldi. Cenazesini 4 günde getirdik. Bütün masraflarını kendimiz karşıladık. O günden sonra babam maaş almaya başladı. O ölünce şehit maaşını annem almaya başladı. Şehit yakınlarının işe alındığını duyunca, Çal Kaymakamlığına giderek müracaat ettim. Yazı işleri müdürü form verdi. 'Bunları doldur, şu belgeleri topla gel' dedi. Ben belgeleri toparlarken, askerlik şubesine gittim. İki saat komutanlar uğraştı. 'Senin şehit kardeşin yok. Kardeşin şehit olsa şehit yazar, burada ölü yazıyor' dediler. İl Jandarma Komutanlığından da araştırdık, hiçbir yerde kaydı yok. En son Pazarcık'ı aradım. 'Kardeşiniz şehit değil' yanıtı geldi. Onların yönlendirmesiyle Jandarma Genel Komutanlığına yazı yazdım. Buradan gelecek cevabı bekliyorum. Annem şehit maaşı alıyor. Ziraat Bankası bana dokümanı gösterdi. Bilgisayarda şehitlik maaşı olarak görünüyor.'' AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler