YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
32 saattir cayır cayır yanıyor
32 saattir cayır cayır yanıyor
19 Temmuz 2010 08:34
Kocaeli'nde dün akşam saatlerinde bir sunta fabrikasında çıkan yangın aradan geçen 32 saate rağman kontrol altına alınamadı. Çok sayıda itfaiye ekibi ve 4 helikopter yangın söndürme çalışmalarına devam ediyor.

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, Sırasöğütler mahallesinde faaliyet gösteren Tever Sunta Fabrikası'nda dün akşam saatlerinde çıkan yangın aradan geçen 32 saate rağmen halen söndürülmedi. Yüzlerce itfaiye, işmakinesi, su tankeri ve arazözlerin yanısıra 4 farklı tipte helikopterin katıldığı yangın söndürme çalışmalarında 3 itfaiyeci de çeşitli şekilde yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Fabrika yangının sürdüğü mahallede vatandaş ise mal ve can güvenliği nedeniyle sabahlara kadar uyuyamıyor. Yetkililer ise yangının 2 gün daha süreceğini belirtiyorlar.

Tever Sunta Fabrikasında dün saat 16.00 sıralarında başlayan yangın, havadan ve karadan yapılan müdahaleye rağmen bu gece yarısı da devam etti. Fabrika bahçesindeki 65 bin ton çeşitli ebatta tomruğun yandığı yangın sonunda İstasyon, Sırasöğütler, Nenehatun, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak ve daha birçok mahalle kül ve dumana teslim olurken, itfaiye ekipleri bir türlü kontrol edemedikleri alevlerin D-100 Karayolu'na cephesi bulunan fabrikalara ve hemen bitişiğindeki binalara sıçramaması için yoğun uğraş veriyor.

Öte yandan evlerinin yanıbaşında çıkan fabrika yangını sonunda ailelere evlerini güvenlik nedeniyle boşaltmaları talimatı verildi. Özellikle küçük çocuklarını yakınlarına bırakan aileler ise 2 gündür alevlerin önünde, her an kendi evlerine de 'sıçrar mı' endişesiyle yaşıyor. Özellikle astım gibi nefes darlığı çeken hastaların çok büyük bir kısmının hastanelerde olduğu mahalleli 2 gündür yangının nasıl kontrol altına alınamadığına isyan etti. Vatandaşın yangına daha fazla yaklaşmaması için Darıca ve Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de bölgede güvenlik şeridi oluşturarak can ve mal kaybının önüne geçmeye çalışıyor.

Gebze, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin beraber müdahale ettiği yangına daha sonra havadan helikopterle de müdahale edilmesine rağmen yayılan alevler bahçede 500 tonluk kümelerle istiflenmiş tomruk malzemenin tamamını sardı. Havaların aşırı sıcak geçmesi nedeniyle iyice kurumuş olan tomruklara sıçrayan ateş, kümelerin tamamını sardı ve gece yarısına kadar yapılan tüm müdahalelere rağmen söndürülemedi.
Yangının tüm şiddeti ile devam ettiği fabrikada bazı itfaiye erlerinin yangının dibine kadar gönderilip hortumla su sıkmalarına ise bir anlam verilemedi. Bölgede itfaiye ekiplerinin çalışması devam ediyor.

Cihan

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler