YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 yıl önce heyelan olmuştu
3 yıl önce heyelan olmuştu
30 Ocak 2010 19:47
İnegöl'de heyelan nedeniyle çöken yol ulaşıma kapandı

Bursa İnegöl'e bağlı Paşaören köyü girişindeki asfalt yolda sabah saatlerinde karların hızla erimesi yüzünden heyelan meydana geldi. Heyelan yüzünden, İnegöl-Paşaören arası yol tamamen trafiğe kapatıldı. Paşaören Köyü Muhtarı Ömer Bayram, yolun bir ön önce yapılması konusunda yetkililerden yardım istedi. Paşaören Köyü Muhtarı Ömer Bayram, 50 haneden oluşan köyde 265 kişinin yaşadığını ve geçimlerini çiftçilik yaparak karşıladıklarını belirterek, "Sabah 06.00 sıralarında İnegöl'de kurulan cumartesi pazar yerinde meyvelerimizi satmak için yola çıktığımızda yolun çöktüğünü gördük. Asfalt olan yol, yaklaşık yarım metre çökmüş vaziyetteydi, yaklaşık 3 saatlik bir süre içerisinde çöküntü 1,5 metreye ulaştı." dedi. Heyelanın devam ettiğini, zaman geçtikçe yolun daha aşağılara kayacağından dolayı endişe duyduklarını ifade eden Muhtar Bayram, "Dağlardaki karların hızla erimesiyle, yol kenarında oluşan dere yüzünden köyümüz ile İnegöl arasındaki yolda kayma meydana geldi. Eriyen kar suları yolun toprak olan zeminini yumuşatarak çökmesine neden oldu. Yol çöktüğü gibi bazı yerlerde de büyük derecede çatlaklar meydana geldi." diye konuştu.
 

 Heyelan nedeniyle çöken yolun trafiğe kapandığını vurgulayan Muhtar Bayram, şöyle devam etti: "Köylüler olarak İnegöl ile olan ulaşımımızı, bir kilometre mesafedeki Süle köyü ile Paşaören köyü arasındaki toprak bağlantı yolundan sağlamak zorunda kalıyoruz. Ulaşım konusunda büyük sıkıntılarımız var. Bundan dolayı yol sorunun en kısa zamanda çözülmesini istiyoruz."
 

3 YIL ÖNCE DE HEYELAN OLDU
 

Paşaören köyü ve çevresinin heyelan bölgesi olduğunu ifade eden muhtar Ömer Bayram, 3 yıl önce yine şu anki çöken yolun hemen 15 metre ilerisinde aynı şekilde heyelan meydana geldiğini, bu sorunun tamamen ortadan kalkması konusunda kalıcı önlemler alınmasını istediklerini dile getirdi. Yolun kenarında kar sularının oluşturduğu küçük çaptaki dereye müdahale edilmediği takdirde heyelan olaylarının önüne geçilemeyeceğini ileri süren Bayram, kar suları ve sağanak yağışlardan oluşan küçük dere halindeki suların kapalı sistem olarak toprak altına alınması gerektiğini anlattı.
 

Heyelanın hemen ardından Köy Hizmetleri İnegöl şantiyesine giderek, yaşanan sorunu anlattığını ifade eden Bayram, sözlerine şöyle devam etti: "Köy Hizmetleri şantiyesindeki yetkililerden, yolumuzun yapılması için yardım istedim. İş makinelerinin başka bir bölgede çalışma yaptığını, 1 Şubat 2010 Pazartesi gününden önce yol ile alakalı çalışma yapacaklarını bildirdiler. Yol ile alakalı çalışmalara bir an önce başlanmazsa, kar sularının yolun tamamına zarar vereceğine inanıyorum. Çünkü sabah ufak şekilde olan çökme, 3 saat içinde yolun tamamının çökmesine neden oldu. Yolun kaymaması için bu bölgeye beton set çekmek gerekiyor. Yoksa bu toprak kayma olayları yaşanmaya devam edecektir." CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler