YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 işçiyi ihmal mi öldürdü?
Nevşehir'de, yüksek gerilim hattında çalışırken elektrik akımına kapılarak ölen 3 işçi öldü. Meram Elektrik yöneticisi ise "O direkte elektrik olmaması gerekirdi" dedi.
3 işçiyi ihmal mi öldürdü?
30 Ekim 2009 / 23:13 Güncelleme: 30 Ekim 2009 / 23:57

Nevşehir'de, yüksek gerilim hattında çalışırken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitiren 3 işçinin ölümüyle ilgili adli ve idari soruşturma başlatılırken Meram Elektrik yöneticisi "O direkte elektrik olmaması gerekirdi' dedi.

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş Nevşehir İşletme Müdürü İnan Baykan, yaptığı açıklamada, olayla ilgili olarak Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını, kendilerinin de idari yönden olayı soruşturduklarını söyledi.

İşçilerin akıma kapıldığı direkte hem yüksek hem de alçak gerilim hattının bulunduğunu ifade eden Baykan, şunları anlattı:

''Normalde her iki hattın da ayrı olması gerekir. Ancak, bu direkten hem yüksek hem de alçak gerilim hattı birlikte geçiyormuş. Direk değiştirilmek istenirken alçak gerilim hattındaki elektrik kesilmiş, ama yüksek gerilim hattındaki akım kesilmemiş. Çalışanlardan birinin boyu uzun olduğu için akım kesilmeyen tellere temas etmesi sonucu 3 işçi de akıma kapılmış. Şuan olayı araştırıyoruz. O direkte elektrik olmaması gerekirdi.''

Yaşamını yitiren işçilerin hizmet alımı yaptıkları firmada çalıştıklarını belirten Baykan, hem elektrik direklerini değiştiren hem de elektrik arızalarına bakan her iki firmanın da iş güvenliği açısından gerekli önlemleri alması gerektiğini, bu konuda da inceleme başlattıklarını sözlerine ekledi.

Yeni Sanayi Sitesi 14. Blok'taki yüksek gerilim hattında çalışan İlhan Ateş (26), Davut Demirci (23) ve Ali Sarıbıyık (25), elektrik akımına kapılarak yaklaşık 10 metreden düşmüş, ambulansla kaldırıldıkları Nevşehir Devlet Hastanesinde de tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamışlardı.
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler