YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 askerin ölümünde sır perdesi aralandı!
Asker cinnet geçirdi, iki arkadaşını vurup daha sonra intihar etti. Dün Türkiye, Ceylanpınar'dan gelen 3 şehit haberiyle sarsıldı. Olaya dair sır perdesi ise İsmet Yılmaz'ın açıklamasıyla aralandı.
3 askerin ölümünde sır perdesi aralandı!
10 Aralık 2014 / 08:38 Güncelleme: 10 Aralık 2014 / 08:43

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Şanlıurfa'da iki arkadaşını öldüren ve intihar eden askere, olaydan önce kız arkadaşından mesaj geldiği yönündeki iddiaları doğruladı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda, bedelli askerlikle ilgili yasa teklifinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Yılmaz, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 3 askerin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı'ndan kendisine iletilen açıklamayı da okudu.

Yılmaz'ın, askerlerin ölümüne ilişkin teknik bilgileri de paylaştığı Genelkurmay yazısında, cinnet getiren askere olaydan kısa süre önce kız arkadaşından mesaj geldiği yönündeki iddialar da doğrulanıyor.

Yılmaz'ın okuduğu yazıdaki o bölümler şöyle:

"Erin rehberlik danışma merkezi kayıtlarının bizzat bölgeye giden 7. Kolordu Komutanlığı askeri savcılığınca incelendiği, herhangi olumsuz tespitin bulunmadığı, arkadaşları ve komutanları tarafından bilinen bir sorunu olmadığı, nöbet mahallinde cep telefonunda olaydan önce kız arkadaşı tarafından terk edildiğine dair mesaj bulunduğu bilgisi alınmıştır. İleride savcılık soruşturması tamamlandığında kamuoyu ve sizlere iletilir."

Profesyonel ordu

Bazı milletvekillerinin 'profesyonel ordu' ile ilgili sorularına karşılık Yılmaz, konunun "profesyonel askerlik" olarak anlaşılmasının daha doğru olacağını kaydetti. TSK'nın profesyonel personelinin jandarma ve sahil güvenlik de dahil olmak üzere 223 bin 812, ayrıca 4 bin 806 yükümlü ile toplam asker personelinin 624 bin 618 olduğunu kaydetti.

Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Profesyonel, yaklaşık üçte birinden fazla tutuyor. Biz profesyonel askerliğe geçmeyi şu anda düşünmüyoruz. Doğru ve ideal olanının böyle bir karma sistem olduğunu düşünüyoruz. Gerek Hollanda gerek Almanya savunma bakanları ile yaptığım görüşmede söyledikleri, 'Biz de zorunlu askerliği yapmak isterdik, henüz kaldırmadık, askıya aldık'. Neden 'Askere çağırdığımız insanlar ihtiyacımızı karşılayacak kadar değil'.

Yani genç nüfus yok. Türkiye'de nüfus artış hızı yavaşlıyor. Genelkurmay Başkanlığımız da 'Benim ihtiyacım var, asker gelsin' diyor. Eğer nüfus artış hızımız, gençlerimiz olmazsa Genelkurmay Başkanlığımızın ihtiyacı olan dışarıdan karşılanmazsa biz de ileriki dönemde istesek de istemesek de profesyonel askerliğe geçeceğiz. Çünkü batının ulaştığı nokta budur. Türkiye de öyle veya böyle, gecikmeyle birlikte yönü batıdır, batıya doğru gidiyor. Nüfus artış hızı düşüyor, üniversiteye giden öğrenci sayısı artıyor, eğitimden dolayı 35 yaşına kadar tehir ediyoruz. 30, 35 hatta 40 yaşından sonraki insanların da askerlikte faydalı olamayacağı... Sosyal bir ihtiyaç haline gelirse, siyasetin de gözünü kapatamayacağı, bir şekilde eskiden kısa dönem askerlik vardı, şimdi de bedelli askerlik olarak getirilmesi uygun olur. Silahlı kuvvetlerimizin hem bedenen hem de manen desteklenmeye ihtiyacı var."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler