YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
234 sanık yargılanıyor
234 sanık yargılanıyor
15 Ocak 2010 19:20
Mahkemede çoğu kami görevlisi olan 25 sanık ifade verdi

Konya polisinin, Okyanus Şirketler Grubu'nun aldığı ihalelerle ilgili başlattığı ''Final'' operasyonu kapsamında, 10'u tutuklu toplam 234 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Okyanus Taahhüt AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun ile Ekrem Kırmızıtaş, Güray Yumlu, Hayri Yıldıray Kocamaz, Hüseyin Taşdöğen, şirketin avukatı İlker Turdan, Mustafa Mete, Rüstem Aydın, Uğur Çelik ve Üzeyir Durmuş, eski Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İnci Mevlütoğlu, Konya Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç, Dinar Devlet Hastanesi Başhekimi İhsan Demirkol, Karaman 82. Yıl Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Dikici, aynı hastanenin başhekim yardımcısı Levent Küçükalperli, Tavşanlı Devlet Hastanesi Başhekimi Kemal Asan, Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Karataş ve bazı kamu görevlisi 25 tutuksuz sanık katıldı.

Sanık Prof. Dr. Mevlütoğlu, suç örgütüne yardım ve ihaleye fesat suçlamalarını kabul etmedi. Herhangi bir suç olayına karışmadığını belirten sanık Mevlütoğlu, ''İddianamede adı geçen firma ve yetkilileriyle ilgim yok'' dedi.

Sanıklardan İbrahim Genç de suç örgütüne yardım, temizlik ve yemek ihalelerine fesat karıştırdığı suçlamalarının asılsız olduğunu söyledi. Tüm ihalelerin usulüne uygun yapıldığını savunan sanık Genç, kendisinin ihale komisyonlarında görev almadığını bildirdi.

Sanık İhsan Demirkol da görüntüleme ihalesine fesat karıştırdığı suçlamasını kabul etmedi. Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla görüntüleme servisinin ihalesinin yapıldığını ifade eden sanık Demirkol, kamu zararının söz konusu olmadığını öne sürdü.

Diğer tutuksuz sanıklar da suçlamaları kabul etmedi.

İfadelerin tamamlanmasının ardından tutuklu ve tutuksuz sanıkların avukatları savunma yaptı. Tutuklu sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyelerini talep etti.

Mahkeme heyeti, bir süre ara verdikten sonra ihalelerle ilgili bilirkişi raporlarının beklenmesine, gelecek duruşmada dinlenecek olan 35 tutuksuz sanığın hazır edilmesine ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Sanıklar hakkında, Konya ve 7 ilde eş zamanlı olarak 17 Kasım 2008'de düzenlenen operasyonla ilgili, ''çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, nitelikli yağma, örgüt üyeliği, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve özel belgede sahtecilik'' iddialarıyla dava açılmıştı.

Mahkeme heyeti, 8 Mayıs 2009 tarihindeki duruşmada da Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Abdullah Koyuncu, SÜ Tıp Fakültesi Müdür Yardımcısı Ahmet Atilla Çalışkan, Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ahmet Sahar, Ahmet Tan, Ali Aktaş, Atatürkçü Düşünce Derneği Konya Şube Başkanı Arif Aytürk, Bekir Börekçi, Ercan Korkmaz, Gökhan Yıldız, Hasan Hüseyin Yumuk, Hüseyin Çakmak, İsa Ünal, İsmail Tuna, İsmet Tolu, Mehmet Ali Kuytu, Mehmet Emin Süt, Mehmet Erdoğan, Mehmet Tacettin Akdeniz, Mehmet Yavuz, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mustafa Parlayıcı, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Müşteba Sevil, Nuri Şener, Önder Baysal, Sadıkhan Gökmen, Salih Şevket Yılmaz, Suat İyilikli, Şaban Ekici, Uğur Kendirli, Yunus Ağralı, Zafer Köseli ve Zafer Öztürk, 29 Haziran 2009 tarihindeki duruşmada ise Osman Şensoy ve Ramazan Diler Hodaloğulları'nın tahliyesine karar vermişti.

aa

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler