YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
23 il için çalışmalar hızlandı
23 il için çalışmalar hızlandı
01 Ekim 2016 23:03
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan koordinasyonundaki Doğu ve Güneydoğu İlleri Cazibe Merkezleri Koordinasyon Toplantıları bugün gerçekleştirilen oturumla sona erdi. Başbakan'ın açıkladığı 23 ili kapsayan program için çalışmalar hızlandı.

Toplantıların ilki, Bakan Elvan koordinasyonunda Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile bölge milletvekillerinin de katılımıyla Erzurum merkezli Erzincan, Bayburt ve Gümüşhane illerini kapsayan Cazibe Merkezi için gerçekleştirmişti.

Program çerçevesinde ikinci toplantısı ise Malatya-Elazığ merkezli Tunceli, Bingöl ve Adıyaman'ı kapsayan Cazibe Merkezi için yapılmıştı. Söz konusu toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin yanı sıra bölgedeki valiler ile belediye başkanları katılmıştı.

Dün sabah ve öğleden sonra iki ayrı toplantı yapılmıştı. Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerini kapsayan günün ilk toplantısında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, öğleden sonra yapılan ve Şanlıurfa, Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Batman ve Siirt'i kapsayan toplantıya ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik iştirak emişti.

Bugün yapılan ve Siirt, Van, Bitlis illerini kapsayan sonuncu toplantıya ise Van Milletvekili Beşir Atalay katıldı. Böylece Doğu ve Güneydoğu İlleri Cazibe Merkezleri Koordinasyon Toplantıları sona erdi.

Bölgesel gelişmişlik farkı ortadan kalkacak
 

Cazibe Merkezleri çerçevesinde belirlenen bölgelerin süratle kalkınması ve gelişmişlik faklılıklarının ortadan kaldırılmasını amaçlanıyor.

Bölgelerin rekabet gücünü yükseltecek, yatırım ile istihdamı artıracak, özellikle sanayi ve hizmetler sektöründe mevcutları güçlendirecek bir ortam oluşturulmasının hedeflendiği toplantılar kapsamında her bölgenin, belirli bir alanda uzmanlaşmasının sağlanması yönünde çalışma yapılıyor.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler