YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 köylü 1995'te öldürülmüştü
2 köylü 1995'te öldürülmüştü
15 Haziran 2010 20:58
Öldürülen 2 köylüyle ilgili davanın ilk duruşması yapıldı

Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı eski Taşbaşı köyünde 1995 yılında "PKK'ya yardım ve yataklık" ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan ve götürüldükleri operasyon bölgesinde infaz edildikleri iddia edilen Kerem İnci ile Recep Kurt'un ilk duruşması görüldü.

Mahkemenin, o dönem Hakkari Geçimli Jandarma Komutanlığı'nda Karakol Komutanı olarak görev yapan ve 2  köylüyü öldürmekten yargılanan Astsubay Yunus Karaca'nın 'zorla getirilme' kararı aldığı bildirildi.   
 

Öldürülen Recep Kurt ve Kerim İnci'nin Van Barosu avukatlarından Cemal Demir, konuyla ilgili gazetecilere açıklamada bulundu.

Olayın1995 yılında meydana gelmesine rağmen şikayetçilerin 2005 yılında kendilerine müracaatta bulunduğunu söyledi. Demir, "Biz Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunduk. 2005 yılında yapılan soruşturma üzerine 150'den fazla içinde daha çok geçici köy korucularının bulunduğu kişiler ifade verdi. Bu ifadeler üzerine soruşturma açıldı. 2009 yılının yine bu ayında biz olay yerinde kazı çalışması gerçekleştirdik. Bu kişiler daha önce sağ görünüyorlardı. Kazı çalışmalarının ardında DNA desti yapıldı. Kemik, elbise ve benzeri parçaları İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderildi. İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığınca kimlik tespitleri yapıldı. Yapılan araştırma ve soruşturma tamamlanınca Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nde sadece bir asker hakkında dava açıldı. " şeklinde konuştu. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler