YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 kişiden 1'i ağır cezalık
Bu köyde 2 kişiden 1'i Ağır Ceza mahkemelerinde yargılanıyor.
2 kişiden 1'i ağır cezalık
07 Temmuz 2010 / 17:55 Güncelleme: 07 Temmuz 2010 / 18:13

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Tekelioğlu Köyü sakinleri 20 yıldır devam eden SİT sorunu nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor.

Bölge 1. Derece Sit alanı içerisinde yer aldığı için sondaj çakma, bağ evi, su havuzu yapma, ürün dikme gibi işlemleri izin gerçekleştirdikleri için köylünün tamamına yakını  Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanıyor.  

Manisa'nın Salihli ilçesinde, Lidya krallarına ait mezarların bulunduğu tümülüsler (tepecik) nedeniyle SİT alanı ilan edilen bölgenin tarıma kazandırılması için başlatılan çalışmalar bir yandan devam ederken, köylü söz konusu sıkıntının artık bir an önce çözülmesini istiyor.  Salihli'ye bağlı yaklaşık 400 nüfuslu köyün tamamına yakını geçimi tarımdan ve balıkçılıktan sağlamasına rağmen, köy genelinin 1. Derece Sit Alanı içerisinde yer almasından dolayı özellikle çiftçiler büyük sıkıntı yaşıyor.  

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tekelioğlu Köyü Muhtarı  İbrahim Kerse "Köyümüz kırsal bir köydür. Sulu tarıma elverişli değildir. Bunun nedeni ise SİT alanı içerisinde yer alması ve sondaj çakılamamasıdır. SİT alanı olduğu için kuru tarımla uğraşmaktayız. Bu da gelirimizi büyük ölçüde düşürmektedir. Genellikle tek yıllık arpa buğday ekiyoruz.SİT alanı kaldırılırsa sondaj vurabilir ve alternatif ürünlere de yönelebiliriz. Bizim isteğimiz Tümülüslerin olduğu yer 1. Derece SİT alanı olabilir. Geri kalan bölümlerde tarıma müsaade edilirse bizlerde rahatlarız. Çiftçimiz bir ağaç dahi dikemiyor, başka bir ürün yetiştiremiyor.  Tek yapabildiğimiz arpa buğday ekmek. Bunlarda yeterince geliri olmayan ürünler. Arpa buğdayı da hayvanlarımız için ekiyoruz."dedi. 

Çiftçi Mehmet  Ali Akgün ise " Tarlamda 50 metre de su var ama bu suyu çıkaramıyorum. Bana SİT engel oluyor. İşte arazim bu. Susuz mahsul yetiştirmeye çalışıyorum. Arazilerimiz verimsizleşiyor.  Bu arazimde su olmuş olsa yılda 2-3 kez farklı mahsul kazanabilirim.  Arazim içinden bir tane çakıl taşı dahi alamıyorum. Arazimde bazı tümsekler mevcut bunları bile düzeltemiyorum. Zeytin dikemiyorum. Bu SİT konusu bizleri çok mağdur ediyor. Bu SİT olayının bir an önce çözülmesini istiyoruz. Ben şuanda toprağımın 20 CM altına inemiyorum.  Buraya bağ damı, tuvalet yapamıyorum. Tapulu arazim ama sanki bana ait değil.  Köyde bir çok arkadaşımız Ağır Ceza Mahkemelerinde yargılanıyor."dedi. 

Geçimini tütüncülükle sağlayan çiftçi Lütfi Şener ise "Biz aslında kendi arazimizde mahsur durumdayız.  Bir şey ekemiyoruz, biçemiyor. Bu soruna bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz" 

AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen ise  "Bölgemizin en büyük problemleri arasında yer alan Bintepeler'deki sit alanının çözümü için 2 yıl önce çalışmalara başlamıştık. AK Parti Salihli İlçe Teşkilatı Başkanı Mahmut Börekçigil ve beraberindeki heyet ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı makamında ziyaret ederek bu bölgedeki sıkıntıyı kendilerine iletmiştik. Bakanımızda, takibini yapamayacağımız yerlerde tarım faaliyetlerinin engellenmesi bakanlığımızın bir eksikliğidir" diyerek sorunun çözümüne olumlu yaklaşmışlardı" dedi.  Bilen, "Kültür ve Turizm Bakanlığımız Bintepeler'deki sit alanın kaldırılması veya kısıtlanması ile ilgili çalışma başlattılar. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bu bölgede yer alan tümülüslerin yerlerinin belirlenmesi için bir çalışma başlattı. Bintepeler'de bulunan tümülüslerin yerlerinin belirlenmesi ile ilgili bir ihale düzenlendi. Bu ihalede tümülüslerin ve eski yerleşim yerlerinin bulunduğu alanların sayısal değerleri ortaya çıkacak. Daha sonra Anıtlar Kurulu'nun da içinde bulunduğu kurul ile ortak bir çalışma yapılarak; Tümülüslerin ve eski yerleşim alanlarının bulunduğu yerler dışındaki tüm araziler tarıma açılacak" dedi. Bilen, bu çalışma doğrultusunda sadece tümülüsler ve eski yerleşim birimlerinin 1. derece sit alanı içerisinde kalacağını diğer arazilerin sit derecesinin 1. derecen 3.dereceye düşürülebileceğini söyledi. Bilen söz konusu sorunu yıl sonuna kadar çözmeyi amaçladıklarını da kaydetti.  
 
  ÇİFTÇİLER AĞIR CEZALIK OLMUŞLARDI 

Gediz Ovası'nda yer alan içinde Lidya krallarına ait mezarların olduğu yaklaşık 90 tümülüs nedeniyle 150 bin dönümlük tarım alanı 17 yıl önce 3. derece sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış, tarımsal faaliyetler alınacak izne bağlanmıştı. Daha sonra alınan bir karar neticesinde tümülüslerin yanı sıra bölgedeki tarım alanları da 1. derece sit alanı ilan edilmiş ve tarımsal alan daha da daraltılmıştı. Böylece, 1. derecede sit alanı ilan edilen 150 bin dönümlük arazide sondaj çakma, bağ evi, su havuzu yapma, ürün dikme gibi işlemler daha da zorlaşmış bu işlemleri izinsiz yapanlar hakkında çok sayıda dava açılmıştı. İHA


 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler