YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 kardeş zokayı yuttu
2 kardeş zokayı yuttu
24 Mayıs 2010 22:08
Jandarmaya tarihi eser satmaya çalışan 2 kardeş tutuklandı

Antalya'nın Elmalı ilçesinde, tarihi eser kaçakçılığı yapan 2 kardeş, ellerindeki tarihi eserleri alıcı kılığındaki jandarmaya satmaya çalışırken yakalandı. Gözaltına alınan 2 kardeş, tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 

Antalya İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Elmalı Jandarma Komutanlığı ekipleri, Elmalı'da iki kardeşin tarihi eser kaçakçılığı yaptığı istihbaratını aldı.  Teknik ve istihbarat çalışmaları başlatan jandarma ekipleri, M.D. ve N.D. kardeşlerin ellerindeki tarihi eserleri satmak için müşteri aradıklarını öğrendi. Bunun üzerine müşteri gibi tarihi eser kaçakçılarıyla irtibata geçen ekipler, malları alacaklarını söyledi. M.D. ve N.D. kardeşlerle pazarlık yapmaya başlayan ekipler, 150 bin dolar değer biçilen tarihi eserler için pazarlıkla 60 bin TL'ye anlaştı.
     

Fiyat konusunda anlaşan ekipler, zanlıların parayı hemen istemesi üzerine tarihi eserleri almaktan vazgeçti. Daha sonra tekrar jandarma ekiplerini arayan kardeşler tarihi eserleri satmak istediklerini söyledi. Para sevkiyatını yapmak için Elmalı'da bir banka şubesiyle ortak hareket ederek, zanlıların hesabına 60 bin TL havale yapılmış gibi gösterdi. Hesaplarını paranın yattığını gören zanlılar, tarihi eserleri teslim etmek için jandarma ekipleriyle buluştu.
     

Tarihi eserleri, alıcı gibi davranan jandarma ekiplerine satmak isteyen iki kardeş M.D. ve N.D. suçüstü yakalandı. Gözaltına alındıktan sonra mahkemeye sevk edilen iki kardeş, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Zanlıların evlerinde ve üstlerinde yapılan aramalarda, Roma dönemine ait 371 sikke, 2 gümüş yüzük, 28 bronz yüzük, 7 bronz haç, bir bronz cımbız, bir bronz el figürü, 3 bronz kandil, 2 toprak testi, 4 cam bilezik, 68 bronz ok ucu, bir bronz obje, bir bronz küpe ele geçirildi. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler