YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 bin küsür yıllık lahit bulundu
2 bin küsür yıllık lahit bulundu
23 Şubat 2010 18:36
Jandarma bulunan lahiti Yozgat Müzesine teslim etti

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ile Çayıralan Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından ele geçirilen 2 bin 300 yıllık lahit ve içerisindeki ölü hediyesi Yozgat Müze Müdürlüğüne teslim edildi.  
 

Çayıralan İlçesine Bağlı Aşağıtekke Köyü Bağlar Mevkiinde Tamer K. ve Mustafa K. Kazı yaparken bir lahit bulduğu ihbarını alan Yozgat İl Jandarma KOM Şube Müdürlüğü ekipleri ve Çayıralan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri bir operasyon düzenleyerek, helinstik döneme ait lahit'e ve içerisindeki bakır ve gümüş ölü hediyesine el koydu. Jandarma ekipleri el koydukları lahit'i ve ölü hediyelerini jandarma minibüsüyle Yozgat'a getirerek Müze Müdürlüğüne teslim etti. Lahit'i telsim alan Yozgat Müze Müdürü Hasan Kerim Şenyurt, tarihi eserlerin Helenistik döneme ait pişmiş topraktan yapılmış bir lahit ve içerisinde de bir bakır bir de gümüş olmak üzere 2 adet ölü hediyesi olduğunu söyledi. Şenyurt, tarihi eserlerin yaklaşık 2 bin 300 yıllık olduğunu belirterek, "Müzemizde buna benzer birkaç tane daha lahit bulunmaktadır" diye konuştu.  
 

Öte yandan müzeye getirilen lahit jandarmanın yardımıyla taşınırken vatandaşlar meraklı gözlerle izlerken, müzeyi ziyaret eden öğrencilerde lahit'i inceledi. İHA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler