YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 asır sonra bir ilk yaşadılar
Rize'de ailedeki boy kısalığı nedeniyle yaklaşık 200 yıldır kimsenin askerlik yapamadığı Sarıyer ailesinde bir çocuklarının askerlik yaparak tezkere alması, köyde coşkuyla karşılandı.
2 asır sonra bir ilk yaşadılar
17 Kasım 2014 / 14:20 Güncelleme: 17 Kasım 2014 / 16:28

Çayeli ilçesine bağlı Çilingir köyünde yaşayan ve ortalama 90 ile 110  santimetre aralığındaki boyları nedeniyle aileden hiçbir erkeğin askerlik  yapamadığı Sarıyer ailesinin bu özlemi, yaklaşık 200 yıl sonra Resul Sarıyer'in  askere gitmesiyle sona erdi.

Ailedeki ilk uzun erkek

Ailenin ilk uzun boylu erkeği olan 1,75 metre uzunluğundaki  22  yaşındaki Resul Sarıyer (22), Aydın ve Muğla'nın Datça ilçesinde er olarak  askerliğini yaptıktan 12 ay sonra köyüne döndü. Sarıyer ailesi,  yıllardır süren askerlik özlemini çocuklarının Vatani  görevini yapıp döndükten sonra düzenledikleri şenlikle kutladı.
 
Köydeki yaş çay alımevinde düzenlenen şenliğe Sarıyer ailesi,  akrabaları ve köylüler katıldı. Kısa boylu oldukları için askere gidemeyen İsmail  ve Yaşar Sarıyer de kardeşleri Resul Sarıyer ile birlikte tulum eşliğinde horon  oynadı.

Herkes seni bekliyordu

Askerliğini tamamlayarak köyüne dönen Resul Sarıyer, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, farklı duygular yaşadığını belirterek, "Babam, dedem ve daha  bir çok kişi 200 yıldır askere giden olmadı, bana nasip oldu askere gitmek.  Herkes beni bekliyordu, hayırlısı ile gittik bitirdik ve geldik. Vatan sevgisi  çok güzel bir şey, çok zor tarif etmek" diye konuştu.
 
Ailede herkesin kendisinin askere gidip gelmesini beklediğini dile  getiren Sarıyer, ağabeyleri, annesi ile ailedeki herkesin hep "Resul büyüsün  askere gitsin gelsin" diye konuştuklarını söyledi.

Keşke babam da görseydi

Sarıyer, askerlik yaptığı için çok mutlu olduğunu anlatarak, "Bizim  ocaktan askerlik yapan bir adam çıksın' diyorlardı. Biz de gidip yaptık. Vatan  borcu zor değil ama annemi özledim. Keşke babam yaşasaydı ve benim askerlik  yaptığımı görseydi. Askerlik başka bir duygu" dedi.
 
Anne Fatma Sarıyer de Allah'a şükrettiğini ifade ederek, "Sevinçliyim  Allah nasip etti, askerliğini yaptı geldi. Askere gönderdikten sonra insan çok  merak ediyor, çok dua ettim. Bitirdi ve geldi, çok sevinçliyim" diye konuştu.

Hiçbirimiz gidemedik

Kısa boylu olduğu için askerliğin yapamayan İsmail Sarıyer de  kardeşini askere sevinçli gönderdiğini belirterek, tezkeresini de aynı şekilde  sevinçle karşıladıklarını anlattı. Ağabey Sarıyer, kardeşiyle gurur duyduğunu vurgulayarak,  "Ne babam,  ne dedem, ne ben, ne de diğer kardeşim gitti. Keşke hepimiz gidebilseydik"  ifadesini kullandı.
 
Yaşar Sarıyer de kardeşi gibi askere çok gitmek istemesine rağmen  boyundan dolayı gidemediğini belirtti.

Asker beklemek güzel şey

Aileden herkesin askerlik yapmak istediğini dile getiren Yaşar  Sarıyer, şunları kaydetti: "Aileden herkesin askere gitmesini çok isterdim. Kardeşim gitti geldi  sevinçliyim. Vatanı beklemek asker beklemek çok güzel bir şey. 12 ay boyunca gün  sayıyorsun, bazen saat saatlere bakıyorsun. Çok özel duygular yaşadım. Kardeşimi  giderken neşeyle uğurladım, gelince de neşeyle karşıladım."

En son askere giden gelmemiş

Sarıyer ailesinin en yaşlı üyesi Sebahat Çakır da ailede 200 yıldır askere giden kimsenin olmadığını dile getirerek, aileden en son askere giden  kişinin de geri  dönemediğini söyledi.
 

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler