YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
18 günde 18 bin Suriyeli ülkesini terk etti
18 günde 18 bin Suriyeli ülkesini terk etti
18 Ocak 2014 19:18
Şiddetlenen çatışmaların ardından Suriyelilerin kaçışları hızlandı, 18 günde 18 bin kişi Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçti.

Alınan bilgiye göre, Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde şiddetlenen çatışmalar nedeniyle 18 günde 18 bini aşkın Suriyeli, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'na geldi. Yaya olarak sınır kapısına ulaşanların yanı sıra otomobil veya kamyonetlerin arkasında gelen Suriyeliler, yanlarında alabildikleri birkaç parça eşyayla Türkiye'ye sığınıyor.

Sınıra yakın köy ve kasabalardaki çatışmalar sırasında yaralanan Suriyeliler de Hatay'a getiriliyor. Yakınları tarafından sınır kapısına ulaştırılan yaralılar, burada bekletilen ambulanslarla alınarak tedavileri için Hatay'daki çeşitli hastanelere sevk ediliyor.

Yaşlı bir yaralı kadının el arabasında sınıra getirilmesi ise yaşadıkları bölgeleri terk eden Suriyelilerin içinde bulunduğu zorlukları gözler önüne serdi.

Bu arada, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda, Suriye tarafındaki Babel Hava Sınır Kapısı yakınlarında süren çatışmalar nedeniyle tırlar ara bölgeye gelemediği için yoğunluk yaşanıyor.

 

AA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler