YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
163 yıllık gelenek bitti
163 yıllık gelenek bitti
12 Ağustos 2014 13:25
Şehir hatları vapurlarında yolcu güvenliğini artırmak için hidrolik rampa sistemine geçildi. Bundan böyle vapurlarda eski tip sürgülü köprülerin yerine, otomatik olarak çalışan rampalı sistem kullanılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları yeni ve modern gemilerin inşasının yanı sıra mevcut vapurlarını da modernize ediyor. Şehir hatlarının Haliç’te bulunan tersanesinde yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucu hidrolik açılır kapanır rampa geliştirildi.

Sistem ilk olarak Kadıköy-Beşiktaş seferini yapan İstanbul-9 vapurunda denenmeye başlandı. 17 nostaljik vapura uygulanacak olan hidrolik rampa sistemi, eski köprülü uygulamaya göre daha geniş ve daha güvenli.

Engelliler de kullanabilecek

Rampalar, vapurlara sancak ve iskele tarafına birer adet monte edilecek. Malzemeler paslanmayan, deniz suyu, yağmur, güneş, sıcak, soğuk ve sarsıntılara dayanıklı olacak olacak. Rampalı sistemi engelli yolcular da daha rahat kullanabilecek. Tüm nostaljik vapurlara uygulanacak sistemle yolcu iniş-binişlerinde güvenlik artırılacak. Yeni sistem yolcuların, vapur iskeleye yanaşmadan ve rampa verilmeden erken inmelerinin de önüne geçilmiş olacak.

Yolcular için hareketli korkuluk

Hidrolik rampa sistemi ayrıca hareketli korkuluk modülünü üzerinde bulunduruyor. Böylece yolcular sadece bu rampa üzerinden inip binebiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Bakanı Kadir Topbaş döneminde üretilen şehir hatları vapurlarında ise bu sistem mevcut.

İniş - biniş hızlanacak

Sistem sayesinde yolcu iniş-binişlerindeki süre de yarı yarıya düşüyor. Sürme iskeleyle ortalama 7-8 dakika arasında olan yolcu iniş-biniş süresi, yeni hareketli rampayla ortalama 3-4 dakikaya inecek. Böylece bir yandan vapurdaki yoğun kalabalık tahliye edilirken yeni yolcuların da gemiye geçişi sağlanacak.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler