YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
125 kadın hakkında suç duyurusu
125 kadın hakkında suç duyurusu
02 Kasım 2012 15:07
SGK'dan maaş almak için 'anlaşmalı boşanma' iddiası ile ilgili 125 kadın hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Afyonkarahisar'da, sosyal güvenceye sahip annesi veya babası öldükten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) yetim maaşı alabilmek için eşinden boşandığı halde onunla birlikte yaşamaya devam ettiği ve haksız kazanç sağladığı iddia edilen 125 kadın hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Elde edinilen bilgiye göre, sosyal güvenceye sahip kişilere sağlanan imkanlarla ilgili yaşanabilecek suiistimal ve vatandaşların şikayetleriyle ilgili denetimlerini sürdüren SGK Afyonkarahisar Müdürlüğü görevlileri, vefat eden anne veya babası üzerinden yetim aylığı almak için eşinden anlaşmalı boşanan kadınlar hakkında inceleme yaptı.

Görevliler, Afyonkarahisar'da bu yıl boşanmalarının ardından anne ya da babaları üzerinden aylık bağlanan 326 kadının durumunu incelemeye aldı. 209 dosyayı sonuca ulaştıran görevliler, kadınlardan sadece 84'ünün boşanma sonrası eşlerinden ayrı yaşadığını, 125'inin ise birlikte yaşadığını belirledi.

Büyük bölümü kuruma gelen şikayet ve ihbarlar sonucu ortaya çıkarılan bu durum üzerine SGK'dan haksız yere kazanç sağladığı iddia edilen 125 kişi hakkında Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Kurumdan haksız yere sağlanan kazanç ve sağlık giderleri, yasal faiziyle tahsil edilecek.

Ekiplerin, eşinden boşanmasının ardından anne ya da babaları üzerinden emekli aylığı almaya devam eden 117 kadınla ilgili incelemeleri ise devam ediyor. aa
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler